Tesla’nın Texas Gigafactory’si 10.000’inci Model Y SUV’sini yaptı!

1

Tesla, önemli bir üretim dönüm noktasını daha geçti. Otomobil üreticisi Cumartesi günü Texas Gigafactory’nin yakın zamanda on bininci Model Y SUV’sini ürettiğini paylaştı. Bu başarı, gelecek yıl bir Cybertruck satın almayı umut edenler için iyi bir haber olabilir. Tesla, kamyoneti öncelikle Teksas’ta inşa etmeyi planlıyor. Otomobil üreticisi başlangıçta 2021’de seri üretime başlamasını bekliyordu ancak daha sonra Cybertruck’ı 2022’ye ve ardından 2023’e erteledi.

2020’de Tesla CEO’su Elon Musk, teknolojinin içten yanmalı motorlara sahip araçlardan daha düşük maliyetli elektrikli araçlara yol açacağını söyledi. Ancak bu noktada Tesla ve pil ortağı Panasonic henüz hücreleri uygun ölçekte üretmemişti ve ancak geçtiğimiz Haziran ayında bir üretim artışına hazır görünüyorlardı.

Bu nedenle Model Y’nin dönüm noktası ilginçtir. Nisan ayında Tesla, SUV’nin 4680 pil hücresine sahip yeni bir çeşidini satmaya başladı. Tek bir şarjla 279 mil seyahat edebilir ve 59,990 dolardan başlar. Cumartesi günü Tesla, bugüne kadar ürettiği yeni Standard Range AWD modellerinden kaç tanesini ürettiğini söylemedi. Ancak Electrek, Texas Gigafactory’nin şu anda her hafta 1.000’den fazla Model Y aracı ürettiğini ve tesisin muhtemelen her yedi günde bir 2.000 adet üretmeye başlayacağını tahmin ediyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın