TikTok ve Oracle bir araya geldi, ancak veri gizliliği ile ilgili endişeler devam ediyor

0
1

Cuma günü TikTok, Amerikalı kullanıcıların verilerini Oracle’a ait ABD merkezli sunuculara yönlendirmeye başladığını duyurdu. Ancak BuzzFeed News’in zamanında yayınladığı bir rapor, Çin merkezli TikTok çalışanlarının en az birkaç ay boyunca ABD kullanıcılarının verilerine “tekrar tekrar” eriştiğini iddia ederek TikTok’un vaadinin gerçekte ne sağladığını sorguluyor.

BuzzFeed News tarafından elde edilen dahili personel toplantılarının ve sunumlarının kayıtlarında, TikTok çalışanlarının Çin’deki meslektaşlarından bu verilere kendileri erişemedikleri için ABD kullanıcı verilerine erişmelerini istemek zorunda kaldıklarını bildirildi. TikTok’un güven ve güvenlik departmanı ekibinin bir üyesinin “Çin’de her şey görülüyor” dediği iddia edilirken, bir başka çalışan Çin merkezli bir mühendisin “her şeye erişimi olduğunu” söyledi.

Bu olayların en az Eylül 2021 ve Ocak 2022’de meydana geldiği ve geçen yıl CNBC tarafından açıklanan benzer iddiaları takip ettiği bildirildi.

TikTok, ABD kullanıcılarının verilerini TikTok’un ana şirketi ByteDance’in bulunduğu Çin’e potansiyel olarak ifşa ettiği için yıllarca eleştiriyle karşı karşıya kaldı. 2020’de eski Başkan Donald Trump, TikTok’u ülke çapında bir yasakla tehdit etti ve şirketi ABD merkezli varlıklarını ByteDance’den ayırmaya zorlamaya çalıştı ve bunu ulusal güvenliğe tehdit olarak nitelendirdi.

TikTok, ABD merkezli varlıklarını hiçbir zaman gerçekten satmasa da, Amerikan yazılım şirketi Oracle’ı “güvenilir teknoloji ortağı” yapmayı tartıştı. Anlaşma, Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesinden sonra son gibi görünüyordu, ancak Mart ayında Project Texas adlı bir şeyin raporlarıyla yeniden ortaya çıktı.

Oracle’ın Teksas merkezli genel merkezine atıfta bulunan bu girişimin, Çin merkezli ByteDance’den erişimi engelleyerek ABD kullanıcılarının Oracles sunucularındaki verilerini koruması bekleniyor. TikTok, Oracle sunucularına geçişini duyurduğu için, bu anlaşmanın bir şekli devam ediyor gibi görünüyor.

TikTok ABD güvenlik birimi başkanı Albert Calamug, “Bir yıldan fazla bir süredir, uygulamamızı, sistemlerimizi ve ABD kullanıcı verilerinin güvenliğini daha iyi korumak için ticari ilişkimizin bir parçası olarak Oracle ile çeşitli önlemler üzerinde çalışıyoruz.” dedi. “Bugün, ABD kullanıcı trafiğinin %100’ü Oracle Bulut Altyapısına yönlendiriliyor.”

Şirket, yedeklemeler için Virginia ve Singapur merkezli sunucularını kullanacağını, ancak “tamamen ABD’de bulunan Oracle bulut sunucularına dönebilmek” için kullanıcıların özel verilerini bu sunuculardan silmeyi hedeflediğini ekliyor. TikTok’un Oracle’ın sunucularına tam bir geçiş yapmayı ne zaman planladığı belli değil.

Calamug, “Bunlar kritik adımlar, ancak yapabileceğimiz daha çok şey var,” diye devam ediyor. “Güvenlik açısından en çok incelenen platformlar arasında olduğumuzu biliyoruz ve ABD kullanıcı verilerinin güvenliğiyle ilgili her türlü şüpheyi ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz.”

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın