TikTok’un ABD ve Avrupa’daki canlı alışveriş planlarından vazgeçtiği bildiriliyor

0
1

Financial Times, erken lansmanların ardından TikTok’un Avrupa ve ABD’deki canlı ticaret planlarını küçülttüğünü bildirdi.

TikTok, geçen Aralık ayında “On Trend” adlı çok markalı bir etkinlikle başlayarak geçen yılın sonundan bu yana İngiltere’de canlı alışverişi test ediyor. Ancak FT, bu alışveriş canlı yayınlarının büyük kitleler çekmediğini ve çok fazla satış yapmadığını ve erken TikTok Shop projelerinde yer alan bazı yaratıcıların tamamen ayrıldığını bildirdi. TikTok, Shop’u şimdiye kadar Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da kullanıma sunmayı planlıyordu ve bu yıl içinde ABD’de piyasaya sürmeyi umuyordu.

Yaratıcılar ve etkileyiciler tarafından yönetilen canlı çevrimiçi alışveriş, TikTok’un sahibi ByteDance için muazzam bir iş. ByteDance’in de sahibi olduğu TikTok’un Çince versiyonu Douyin, bu canlı satışların perakendeciler, yaratıcılar ve platformlar için büyük işler getiren devasa kültürel etkinliklere dönüştüğünü gördü.

Ancak şu ana kadar canlı e-ticaret modelinin her yerde işe yarayacağını gösteren çok fazla kanıt yok. Elbette, QVC ve Evden Alışveriş Ağı ABD’de bir zamanlar büyük başarılar elde etti ve giderek daha fazla kullanıcı Instagram, TikTok ve YouTube üzerinden ürün satın alıyor, ancak birçok platform canlı alışveriş yapmayı denedi ve şimdiye kadar hiçbiri başarılı olmadı. Ayrıca, sosyal alışveriş büyümeye devam ettikçe, bu alışverişe ev sahipliği yapma rekabeti de kızışacak. Amazon bile alışveriş akışlarına büyük yatırım yapıyor!

Uygulama, çok sayıda insanın zamanını ve giderek artan bir şekilde parasını harcadığı bir kültür merkezi olmaya devam ediyor. TikTok’un fikre olan bağlılığını da sorgulamak yok: şirket bir yıldan fazla bir süredir özel alışveriş deneyimleri oluşturuyor, test ediyor ve şu anda Endonezya’daki uygulamada bir TikTok Mağazası sekmesini test ediyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.