Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin ilk lityum karbonat tesisinin yarın açılacağını duyurdu. Tesisin ilk yıl için üretim kapasitesi 10 ton, ilerleyen yıllar için 600 ton olarak belirlendi.

Mobil bataryalar üretiminde yaygın bir şekilde kullanılan lityum, Türkiye’de yerli bordan üretilmeye başlanacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamayla birlikte Türkiye’nin ilk lityum üretim tesisinin 26 Aralık 2020’de açılacağını dile getirdi. 

Yıllık üretim kapasitesi 10 ton olarak açıklanan tesis, Eti Maden Tesisleri’nde yer alıyor. Tesisin açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans üzerinden katılımıyla birlikte gerçekleşecek. 

Lityum karbonat bor atıklarından elde edilecek

lityum karbonat üretim tesisi

ETİ Maden Tesisleri Teknoloji Geliştirme Dairesi Başkanı Derya Maraşlıoğlu, tesisteki bor atıklarında lityum bileşiğine rastladıktan sonra bunu Türkiye ekonomisine kazandırmaları gerektiğini düşünerek Ar-Ge çalışmalarına başlamış. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de yardımlarıyla birlikte, lityum karbonat üretilmek üzere bir tesis kurulmaya başlanmış. 

Lityum karbonat tesisinin ilk yılki hedefi 10 ton lityum üretimi olarak belirlendi. Yapılan açıklamaya göre tesisin kapasitesi geliştirilecek ve önümüzdeki yıllarda yıllık 600 ton üretim kapasitesine sahip olacak. Bu üretim sayesinde TOGG da dahil olmak üzere birçok elektrikli otomobil ve cihazların bataryalarında kullanılacak olan lityum, yerli bir şekilde elde edilecek.