Rise of the Tomb Raider oyununda Türkiye’den mekanların olduğu ortaya çıktı. Peki, yeni Tomb Raider oyununda Türkiye’deki hangi mekanlar bulunuyor?

Square Enix‘in dağıttığı ve Crystal Dynamics‘in geliştirdiği Rise of the Tomb Raider için etkileyici mekanlar arayan geliştirici firma, geçtiğimiz yaz döneminde ülkemize de uğrayarak birçok mimari yapımdan ilham alarak oyundaki Kitezh‘i yarattılar.

Geliştiriciler ülkemizde İstanbul, Efes ve Kapadokya başta olmak üzere birçok turistlik yeri gezmiş ve tarihi mekanları fotoğraflamış. Bu fotoğraflardaki mekanları ve mekanların mimarisini, oyunda yer alacak olan efsanevi kayıp şehir Kitezh için değerlendirdiler.

Firma, özellikle 1000 sene öncesindeki Anadolu topraklarındaki Bizanskültürü ve Yunan mimarisinden bulguları kullandılar. Ayrıca bunları, oyundaki Suriye ve Sibirya bölgeleri için ilham kaynağı olarak kullandılar. Tabii bunun dışında dünyanın birçok bölgelerindeki tarihi mekanları da yeni oyun için değerlendirdiler.

Aşağıdaki görsele baktığımızda, geliştiricilerin İstanbul‘daki Ayasofya Müzesinden çektiği fotoğrafı görebilirsiniz. Tam altındaki görselde de oyundaki tasarımı görebilirsiniz. Eğer dikkat edecek olursanız; üst kubbesine dikkat edince Ayasofya‘dan tasarlanmış olduğunu görebilirsiniz.

img_5779

Ayasofya Müzesi (Üstte), Rise of the Tomb Raider (Altta)

2949186-hr_rise_of_the_tomb_raider_2-1444952933

 

Aşağıdaki fotoğrafta da Efes Antik Kent‘i ve tam aşağıda oyuna aktarılmış benzer halini görebilirsiniz. Oyun içerisinde de bunun gibi birçok Türkiye manzarasını görebileceksiniz.

 

2949190-img_7389-1444951960

 

Efes Antik Kent (Üstte), Rise of Tomb Raider (Altta)

 

2949196-a-05

 

Ayrıca oyunun geliştirici ekip lideri Brian Horton, verdiği bir röportajda; oyuncuları fantastik yolculuğuna çıkarmak ve normal hayatta ziyaret edemeyecekleri gerçek mekanları, oyunlarında hissettirmek istediğini belirtti. Bu nedenle de gerçek dünyadan yaptıkları alıntıları efsaneleri canlandırmak için bu mekanları kullandıklarını ekledi.