Apple’ın ilk olarak iPhone 5s ile sunduğu parmak izi okuyucusu Touch ID’nin yeni durağı, iPhone ve iPad’den sonra MacBook olacak.

Apple’ın ilk olarak iPhone 5S modelinde yer verdiği ve kullanım kolaylığı ile oldukça ilgi duyan parmak izi okuyucu Touch ID, artık Macbook‘lara da geliyor. iPhone tarafında kullanıcılar Touch ID ile birlikte telefon tuş kilidini açma, iTunes ve App Store üzerinde uygulama satın alma ve uygulamaların kilidini açma gibi işlevleri güvenle yapabiliyorlar.

Microsoft‘un Surface Pro 4 klavyesi ile birlikte parmak izi okuyucuya yer vermesi yarışı başlatan hamlelerden oldu. Daha önce Macbook‘lar içinTouch ID çalışması yapıldığını sizlere aktarmıştık. Çok uzun süredir Macbook üzerinde Touch ID için çalışan Apple patent başvurusunu vegeliştirme sürecini bir hayli hızlandırdı.

iPhone‘larda olduğu gibi App Store kullanımı, ödeme işlemleri ve bilgisayar açılışında koruma olarak kullanılabilecek Touch ID‘nin trackpad’in altına gizleneceği söyleniyor. Bu gelişmeler yeni Macbook’larda Touch ID‘yi görebileceğimizi işaret ediyor.