Her hafta ya da iki haftada bir yapılan temizlik dışında bazı eşyaların ve yerlerin her gün temizlenmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Örneğin; her gün kullandığınız klavye, lavabo ve direksiyon simidi sağlığınız açısından zararlı olabilecek birçok bakteri yuvası oluşturur. Bu eşyalar dışında bakteri ve mikrop içeren nesneleri sizin için sıraladık. İşte her gün temizlemeniz gereken 10 nesne…

Duş başlığı

Duş başlığınızdaki sabit su akışı, kendi kendini temizlediği anlamına gelmez. Her gün temizlemeniz gerekiyor çünkü bakteriler içinde büyüyebilir. Duş alırken ister istemez bu bakterileri soluruz. Bu da akciğer enfeksiyonlarına neden olur.

Yüzükler

Yüzükler

Her gün bir yüzük takıyorsanız veya bir alyansınız varsa ve hiç çıkarmıyorsanız, her gün mutlaka temizlemelisiniz. Araştırmalar, yüzük takan kişilerin ellerinde olmayanlara göre daha fazla bakteri bulunduğunu ortaya koymuştur.

Direksiyon simidi

Direksiyon simidi 

Otomobilin iç kısmında yer alan ve her gün dokunduğumuz direksiyon simidi, ciddi derecede zararlı bakteri kaynağıdır. Arabanızı her gün temizlemeseniz de en azından direksiyon simidinizi dokunmadan önce mutlaka dezenfekte edin.

Klavye

Klavye

Her gün kullandığımız bir başka nesne ise klavye. Çok sık dokunduğumuz için birçok bakteri türü ürer. İyi haber şu ki, antibakteriyel ıslak mendillerle basit bir temizlik yaparak bakterilerin azalmasını önleyebilirsiniz.

Kapı kolları

Kapı kolları

Her gün sokaktan kirli ellerimizle dokunduğumuz bir nesne varsa o da kapı kollarıdır. Sağlığımızı etkileyebilecek yüzlerce mikroorganizma taşıyabilirler. Bu yüzden mutlaka her gün kapı kollarını temizleyin.

Kumanda

Kumanda

Her gün dokunduğumuz bir diğer nesne de uzaktan kumandadır. Araştırmacılar kumandanın üzerinde birçok çeşitte maya, küf ve bakteri buldu. Bu nedenle mutlaka temizlemeniz gereken eşyalar grubunda yer alıyor.

Lamba anahtarı

Lamba anahtarı

Evi temizlerken lamba anahtarları genellikle fark edilmez. Ancak bu nesne mikropların ve bakterilerin saklanmayı sevdikleri yerdir. Bunu kanıtlamak için araştırmacılar otel odasındaki lamba anahtarında sayısız bakteri ve mikrop buldu.

Banyo lavabosu

Banyo lavabosu

Özellikler her gün ellerimizi yıkadığımız, dişlerimizi fırçaladığımız banyo lavabosu sürekli kirlenir, bu yüzden 50.000’den fazla bakteri barındırması şaşırtıcı değildir. Anti-bakteriyel bir çözelti ile lavabonuzu günlük olarak temizlemek tüm bu koloniyi bir anda yok edebilir.

Diş fırçası

Diş fırçası

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ne kadar yıkarsanız yıkayın diş fırçasının üzerinde yine de yiyecek parçacıkları kalır. Bu da diş fırçasında bakterilerin üremesine neden olur. Ayrıca birçok kişi banyoda diş fırçasını, üzeri açık bir şekilde saklar. Bu da bakterilerin üremesini sağlayan diğer nedenler arasındadır. Diş fırçanızı her gün antibakteriyel bir gargara ile temizlemeyi ihmal etmeyin.

Pencere kenarları

Pencere kenarları 

Her gün temizlemeniz gereken son yerlerden biri de pencere kenarları. Polen, küf ve diğer kir parçacıkları pencere kenarlarına yapışarak istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle uyurken alerji ataklarına neden olabilir. Bu yüzden her gün yatmadan önce pencere kenarlarını mutlaka silin.