turk-muhendislerin-gelistirdigi-mobil-takip-sistemi

Türk mühendisler, polis, jandarma ve itfaiye araçlarına tepe lambası şeklinde takılabilen mobil takip sistemi geliştirdi. Bu sistem, aranan suçluları 1 saatte yakalayacak.

Güvenli şehir teknolojileri alanında faaliyet gösteren firma, polis, Jandarma ve itfaiye araçlarına tepe lambası şeklinde takılabilen ve bu sayede sabit kamera sistemlerinin olmadığı yerlerde kuşkuluların tespitine imkan tanıyan sistem geliştirdi. İstanbul merkezli Ekin Teknoloji’nin İdare Heyeti Başkanı Akif Ekin, ANADOLU AJANSI muhabirine yaptığı izahta, güvenli ve akıllı şehirler piyasasının global büyüklüğünün 40 milyar dolara eriştiğini söyledi.

“DÜNYADA BİR ÖRNEĞİ YOK”

Ekin, Türk mühendislerin tasarladığı mobil takip sistemi “Patrol” ile ilgili bilgi vererek, sistemin dünyada bir örneğinin olmadığının vurguladı.

Yüksek çözünürlüklü yüz tanıma sistemlerinin piyasada fark yarattığını belirten Ekin, “Biz yüksek çözünürlük ve doğruluk oranına sahip denetim çözümlerinin bir adım ötesine geçtik. Geliştirdiğimiz sistem sayesinde yüz, plaka tanıma ve hız tespiti gibi şehir güvenliğinde temel rol oynayan sistemlerin mobil olarak kullanılmasını sağlayan akıllı devriye sistemi ürettik.” dedi.

Ekin, sistemin, polis, jandarma ve itfaiye araçlarına tepe lambası şeklinde takılarak uygulanabildiğine dikkati çekerek, hareketli veyahut park halindeki tüm araçların plakalarını otomatik idrak eden sistemin, yüz tanıma yapabilmesinin yanı sıra şerit veya park ihlallerini apsisleriyle oluşturdukları “Güvenli Şehir İşletim Sistemi”ne ilettiğini kaydetti.

“KUŞKULU BULMA MÜDDETİNİ BİR SAATE İNDİRDİK”

Sistemin tüm araçlardan alınan canlı görüntülerin tek bir merkezden izlenebilmesine olanak tanıdığını anlatan Ekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sistem aranan şahsı cinsiyeti, yaş aralığı, saç ve göz rengi gibi kriterlere göre kaydediyor, benzer şekilde araçları marka ve modellerine göre tanımlayabiliyor. Sözgelimi bir asayiş olayı dahilinde 30’lu yaşlarda, sarışın, uzun saçlı, mavi gömlek giyen bir şahsı arıyoruz. Sisteme, uygun filtreleri girerek arama yaptığımızda o an, sistemin idrak ettiği bölgelerde, bu kategorideki tüm şahıslara erişebiliyoruz. Aranan şahsın görüntüsü ile sistemin belirlediği görüntü, anlık veyahut daha sonraki bir vakitte eşleştiğinde sistem alarm veriyor. Aranan kişi veyahut araç 100 günde bulunuyorsa biz bu müddeti 1 saate indiriyoruz. Önümüzde 10 milyon tercih varsa biz bunu bine düşürüyoruz.”

10 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLDİ

Yurt içi ve ülke dışı faaliyetlerine ait de bilgi veren Ekin, İstanbul merkez olmak üzere Stuttgart, New York, Ankara, Bakü, Dubai ve Abu Dabi’de büro açtıklarını ifade etti.

Ekin, Türkiye’de 40 şehirde kullanılan sistemi Almanya, Fransa, Azerbaycan ve Birleşik Arap Buyruklukları’nin aralarında bulunduğu 10 ülkeye ihraç ettikleri ve bu ülkelerde 500’ün üzerinde kontrol merkezi, 4 bin 800 güvenli trafik sistemi, 14 bin şehir izleme sistemi kurduklarını anlatarak, şöyle devam etti:

“Sistemlerimizin kullanıldığı şehirlerde ihlal ve suç oranlarının ciddi manada azaldığını görüyoruz. Mesela Abu Dabi’de sistemlerimizin kullanılmasının hemen peşinden ölümlü trafik kazaları yüzde 34 azaldı. Dünyada şehir güvenlik endeksi araştırmalarına bakıldığında Abu Dabi’nin en güvenli şehirler arasında bulunduğu görülüyor.”