Türkiye, İnternet’in en büyük sosyal medya haber topluluğu Reddit için erişim engeli kararı çıkardı. Reddit erişim engeli hakkındaki tüm detaylar haberimizde.

İnternet’in en büyük sosyal medya haber platformları arasında yer alanReddit, bugün ilginç bir erişim engeli ile karşılaştı. Twitter, YouTube veFacebook gibi sosyal medya platformlarına erişim engeli uygulayanTürkiye, şimdi de Reddit için erişim engeli kararı aldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 5651 sayılı Kanun uyarında yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda Reddit.com’a erişim engeli getirdi.

Erişim engeli sebebi Paris saldırısı olabilir!

Reddit erişim engelinin 150‘yi aşkın kişinin hayatını kaybettiği kanlı Paristerör saldırısının olabileceği söyleniyor. Reddit sitesinde yer alan Paris saldırısına yönelik propaganda içeren paylaşımların, 5651 sayılı Kanun’un uygulanmasına neden olma ihtimali çok yüksek. Diğer bir yaklaşıma göre Reddit sitesi üzerinde yapılan +18 içerikli paylaşımlardan dolayı erişim engeli uygulandı.

reddit-turkiye-1447528534

5651 sayılı Kanun nedir?

Anayasa‘da yer alan 5651 nolu kanuna göre; intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu maddelerine özendirme, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, kumara yönlendirme veMustafa Kemal Atatürk’e hakaret gibi konularda erişim engeli uygulanabiliyor.