Popüler mikroblog platformu Twitter toplam iş gücünden %8’ini işten çıkarıyor. Zorlu geçecek 2016 senesine hazırlanan Twitter bu şekilde büyük bir gelir elde edecek.

Twitter’ın çiçeği burnunda CEO’su Jack Dorsey şirketin başına geçeli sadece bir hafta oldu. Jack Dorsey‘in ilk alacağı karar merakla beklenirken, Dorsey Twitter’ın iş gücünü kısma kararı aldı. Bilindiğiz üzere 2015 yılında yaşanan mali dengelerin değişmesi ve zorlu geçecek 2016 senesi için firmalar işten çıkarma, küçülme ve tasarruf politikaları planlıyor. Twitter’da Dorsey aynı kararı alarak 2016 senesine hazırlık yapıyor.

Twitter küçülüyor

Toplamda 336 çalışan yani toplam iş gücünün %8’i Twitter’dan gönderilecek. Popüler mikroblog hizmetinin dünya çapında toplamda 4100çalışanı bulunuyor. Dünya çapında sarsılmaz dediğimiz birçok büyük firma işten çıkarmaları ciddi bir tasarruf olarak görüyor. Twitter ise 336 işçisiyle vedalaştıktan sonra 2016 senesi içinde kasasında fazladan 7.3 milyon dolar gibi bir rakam elde edecek. Hali hazırda büyüyen Twitter’ın neden bu denli bir küçülmeye gittiği ise kafaları karıştırdı.

Ancak otoritelerin bu konuda ciddi bir teorisi var. 2016 yılı içinde beklenen büyük mali krizden yerinde durmayan ya da zarar etmeyip tam tersine kar eden markaların hepsi önümüzdeki belki de 100 yılın en büyük değerleri olacak. Bu krizde herkesin planı büyüme. Bu sebepten firmalar en kolayyolu seçerek işten çıkarma ile elde edecekleri ekstra gelirin planlarını yapıyor. Fakat bu işi o kadar dengeli yapmalılar ki operasyonel işleyiş düşmemeli.