Twitter, yedi yıllık bir aradan sonra geliştirici konferansını yeniden canlandırıyor

0
2

Yedi yıllık bir aradan sonra Twitter, bir kez daha yüz yüze geliştirici konferansına ev sahipliği yapıyor. Şirket, 16 Kasım’da San Francisco’da gerçekleşecek olan Chirp’i geri getiriyor. Chirp, Twitter’ın 2010’daki ilk geliştirici konferansının adıydı, ancak etkinlik sonraki yıllarda iptal edildi. Şirketin en son canlı geliştirici konferansına ev sahipliği yaptığı zaman 2015’te Twitter Flight idi.

O zamandan beri Twitter’ın geliştiricilerle biraz sert bir ilişkisi oldu. Şirket, 2018’de son derece popüler olmayan ve yeterince iletişim kurulamayan bir dizi API değişikliği yaptı. Üçüncü taraf Twitter istemcilerinin üreticileri özellikle etkilendi ve şirketi uygulamalarını “kırmakla” suçladılar.

Daha yakın zamanlarda, Twitter geliştiricilerle olan ilişkisini (bir kez daha) iyileştirmeye çalıştı. Şirket, 2020’de API’sinin tamamen yeni bir sürümünü piyasaya sürdü ve araştırmacıların platformu incelemesini kolaylaştırmak için yeni araçlar da tanıttı. Ayrıca, kendi uygulamasında bazı üçüncü taraf hizmetleri önermek gibi geliştirici dostu yeni özellikleri test etti.

Chirp’te gündemin tam olarak ne olacağı belli değil. Şirket, bir blog yazısında, “bir açılış konuşması, teknik oturumlar ve sorularınızı yanıtlamak ve küresel topluluğumuzdaki diğer geliştiricilerle bağlantı kurmak için Twitter Geliştirici Platformu ekibiyle tanışma fırsatları” olacağını söyledi. Açılış konuşması, bizzat katılmayanlar için Twitter’da da canlı olarak yayınlanacak.

Elon Musk şirketi devralmaya çalışırken, şirketin geleceği hakkındaki belirsizliğe rağmen Twitter’ın konferansa devam etmesi de dikkate değer. Şirket yöneticileri, Musk’ın Twitter için planlarına gelince çok karanlıkta olduklarını ve mevcut CEO Parag Agrawal’ın anlaşma kapandıktan sonra (ne zaman olursa olsun) uzun süre görevinde kalamayacağını belirtti. Öte yandan, Twitter’ın geliştirici araçları şirket için önemli bir gelir kaynağı olabilir – Musk’ın da birinci öncelik verdiği bir şey.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın