Twitter, yakın zamanda şikayet sistemi üzerinde geliştirme yaptıklarını açıkladı. Kullanıcılar artık daha detaylı şikayet sunabilecek.

Twitter, Salı günü bir açıklama gerçekleştirdi. Bu bağlamda kullanıcılardan süreci basitleştirmek adına gördükleri şeyi yorumlamalarını istedi. Ardından kullanıcıların zararlı tweet’leri bildirmelerine olanak sağlayan elden geçirilmiş bir şikayet sistemi sürecini test etmeye başladığını söyledi.

Twitter, yeni sistemle direkt kullanıcılara hangi kuralı ihlal ettiğini sormuyor. Bunun yerine tweet’le ilgili neyin yanlış olduğunu istiyor. Bu noktada kullanıcıları Twitter’ın hükümlerini yorumlama yükünden kurtarıyor. Sosyal ağ, bu yöntemi doktorun kırık bir bacağı olup olmadığını sormak yerine, hastanın nerede ağrısının olduğunu sormaya benzetti.

Yassini: Kullanıcılar şu anki sistemi sorunlu görüyor

Kıdemli Twitter UX yöneticisi Renna Al-Yassini bir blog yazısında özellik hakkında açıklama yaptı. Yassini, “Raporlama konusunda sinir bozucu ve karmaşık olan şey, Twitter Kuralları tarafından tanımlanan hizmet şartları ihlallerine dayanan uygulamamızdır. İnsanların rapor ettiklerinin büyük çoğunluğu, Twitter ihlallerinin belirli kriterlerini karşılamayan geniş bir alana giriyor. Kullanıcılar bu noktada deneyimlerini sorunlu olarak bildiriyorlar.” dedi.

twitter-yeni-sikayet-sistemi-uzerine-calisiyor

Testler 2022’de daha geniş kitleye geliyor

Yeni şikayet sisteminin testi ABD‘de küçük bir kullanıcı grubuyla başlıyor. Bu uygulama Twitter‘ın platformdaki taciz edici ve nefret dolu içeriği azaltmak için yeterince uğraşmadığı söylentilerinin ortasında geldi. Sosyal ağ, testi 2022‘de daha geniş bir kitleye sunmayı planladıklarını aktardı.

twitter-yeni-sikayet-sistemi-uzerine-calisiyor

Twitter, raporlama sürecini ilk elden bilgilere odaklayacaklarını belirtti. Buna ek olarak, aldığı raporların kalitesini iyileştirmeyi umduğunu açıkladı. Bir tweet Twitter’ın kurallarını ihlal etmese bile şirketin, topladığı bilgileri platformdaki deneyimi iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söyledi. Twitter’ın bu uygulaması Kasım ayında yaptığı özel bilgi politikasındaki değişikliği takip etti.