ABD’li bir Uber kullanıcısı, şöförün hatası sebebiyle geçirdiği kazanın ardından felç kaldığı için şirkete rekor seviyede dava açtı.

Uber, şüphesiz ki bir dönem ulaşım sektörünü tam kalbinden vurmayı başardı. Şimdilerdeyse yenilikçi hareketleriyle, sektörü hareketlendirmek ve müşteri deneyimini iyileştirmek istiyor. Hatta Arrival ile birlikte geliştirdiği elektrikli arabalarıyla gündem olmayı başarmıştı.

Fakat şirket, bir yandan da mahkemelerde çeşitli sebeplerden ötürü yargılanıyor. Son olarak da ABD’li bir adam, içinde bulunduğu Uber aracı şöförün hatası yüzünden kaza yapınca felç kaldı. Bu yüzden şirkete tazminat davası açtı. İşte detaylar…

Uber 63 milyon dolarlık tazminat davasıyla karşı karşıya!

Will Good isimli Massachusetts’li bir adam, Uber’in tehlikeli bir sicile sahip bir sürücüyle birlikte çalıştığını ve bu yüzden geçtiğimiz yıl 30 Nisan’da işten eve dönerken, kendisinin de içinde bulunduğu bir yolculuk esnasında sürücünün aniden yoldan çıkıp park halindeki bir araca çarptığını söylüyor.

ABD'li bir Uber kullanıcısı, şöförün hatası sebebiyle geçirdiği kazanın ardından felç kaldığı için şirkete rekor seviyede dava açtı.

Good, bu kaza esnasında kafasını yolcu koltuğuna çarptığını ve felç olduğunu, bu nedenle Uber’e 63 milyon dolarlık (860 milyon TL) tazminat davası dava açtığını belirtiyor. Ortaya çıkan bilgilere göre sürücü, 1996 yılına kadar uzanan bir kötü sicil geçmişine sahip. Bunların birçoğunun durmama ve teslim olmama da dahil olmak üzere 20’den fazla suç işlediği söyleniyor.

Şirketin iddialarına göre, sürücünün daha önce Massachusetts tarafından bir sürücü yeniden eğitim kursuna girmesi istenmişti. Fakat Good, şoförün uzun adli geçmişi göz önüne alındığında, Uber sürücüyü platformu için kiralamamalıydı. Onu işe almanın Commonwealth sakinlerinin sağlık, güvenlik ve refahını tehlikeye atacağını bilmeliydi diyor.

Will Good

Bunun sonucunda Good, bir jüri duruşması, fiziksel ve duygusal yaralanmalar, kalıcı sakatlık ve olağanüstü acı ile ıstırap da dahil olmak üzere tüm yaşadıkları için şirketten tazminat istiyor. Fakat Uber cephesi konuyla alakalı bekleyen davayı gerekçe göstererek yorum yapmaktan kaçınıyor.

Good’un avukatı Victoria Santoro Mair ise yaptığı röportajlarda müvekkilinin, kendisine olanların başka kimsenin başına gelmemesi için farkındalık yaratmaya çalıştığını belirtti. Sesini kullanarak Uber’i daha güvenli hale getirme çabalarına katkıda bulunabileceğini umduğunu söyledi. Ayrıca suçlunun şirket olduğunu, sürücüye suçlama yapmayacaklarını da aktardı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.