Uber bundan böyle artık yolcuların da değerlendirmelerini görmelerine izin verecek. Son çıkan güncellemenin tüm detayları haberimizde…

Uber, yolcu ve sürücüleri değerlendirmek için basit 2 yönlü bir puanlama sistemi kullanıyor. Kullanıcılar ve sürücüler, yolculuklarını tamamladıklarında birbirlerine puan veriyor. Müşteriler ve sürücüler için 5 puan almak önemli.

Uber’in eski puanlama sistemine göre müşteriler, sürücülerden kaç tane beş yıldız ya da tek yıldız aldıklarını görüntüleyemiyordu. Yeni gelen güncelleme ile yolcular, sürücülerden kaç yıldız aldıklarını görebilecekler. İşte detayları…

Uber yolcuları da artık sürücülerden kaç yıldız aldıklarını görüntüleyebilecek

Uber’in yıllardır sürdürdüğü puanlama sistemi genel olarak şoförleri etkiliyor. Çünkü düşük performanslı ve dört yıldızın altındaki şoförler sistemde devre dışı kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Ancak bundan böyle müşterilerde, uygulamadaki gizlilik menüsünden ortalama puanlarının dökümüne erişebilecek.

Müşteri olarak derecelendirmenizi görmek için, ayarlar kısmına girdikten sonra Gizlilik kısmına ardından da Gizlilik Merkezi’ne dokunmanız gerek. Aşağıya doğru kaydırdığınızda ise “Uber’i nasıl kullandığınızı görmek ister misiniz” kutucuğuna tıklamalısınız. “Derecelendirmelerimi görüntüleye” dokunmanız gerek.

Yolcular Uber yolculuklarında 5 yıldız almak için ne yapmalı?

Bu güncelleme ile birlikte artık yolcularında 5 puan alması daha da önemli hale geldi. İşte yolcuların 5 yıldız alması için yapması gerekenler:

  • Çöplerinizi yere atmayın: Aracı sizden sonra kullanacak olan yolcuların olduğunu ve şoförün sürekli aracı her yolculuktan sonra temizleyemeyeceğini unutmamanız gerek.
  • Arka koltukta olsanız da kemerinizi takın: Çalışmalar, arka koltuktaki sıkıştırılmamış yolcuların sürücüyü bir kazada daha fazla yaralanma riskiyle karşı karşıya bırakabileceğini göstermektedir. Bu yüzden her zaman sizin ve sürücünün güvenliği için kemerlerinizi bağlamayı unutmayın.
  • Taksinizi bekletmeyin: Taksicilerin de zamanı kıymetli olduğunu unutmadan, onları hazır olmadan çağırmayın.
  • Kapıyı çarpma: Sürücüler genel olarak yolcuların kapı çarpmalarından rahatsız olduğunu belirtip hatta çoğunlukla bundan 1 yıldız kırdıklarını açıkladı.

Müşteri olduğunuz için sürekli haklı olamayacağınız platformlardan biri olan Uber, bu son güncellemesi ile birlikte yolcuların daha saygılı olacaklarını tahmin ediyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.