Fransa’da ufak çaplı bir krize sebep olan ve şiddet içerikli bir protestoya uğrayan Uber, şuan kendi kullanıcılarından gelen protesto ile karşı karşıya. Detaylar İxirweb’de.

Bulunduğunuz noktaya, taksi görevi üstlenmiş olan Uber şoförlerinden birini çağırabildiğiniz, gelecek olan arabanın modelini ve şoförünü seçebildiğiniz ve bir nevi yolculuk paylaşımı yoluyla bir yerden bir yere transferinizi sağlayabildiğiniz Uber uygulaması, birkaç ay önce Fransa’da taksicilerin protestosu ile karşılaşmıştı.

Fransız taksiciler insanların Uber uygulamasını kullanması nedeniyle gelirlerinin düştüğünü belirterek uygulamaya karşı şiddet içerikli protestolar düzenlemiş, Uber araçlarına saldırmış ve kullanılmaz hale getirmişti.

Uygulamanın başı bu seferde kendi şoförleri ile dertte. Şirketin farklı kategorilerde yolculuk fiyatlarını önce yüzde 20, daha sonra yüzde 25‘lik azaltması ile Uber şoförleri Paris’teki şirket binasının önünde 50 kişilik bir protesto düzenledi.

San Francisco merkezli şirketin yetkilileri yolculuk fiyatlarında indirime gidilmesi kararının, Fransız taksi şirketlerinin Uber’e karşı sundukları, genç yolcular için düşük ücret ve gece tarifelerine indirim gibi kampanyalara cevap olarak alındığını belirtti. Şirket aynı zamanda blog sayfasından yaptığı başka bir açıklamada fiyatlardaki düşüşlerin insanları taksi yerine Uber’i kullanmaya teşvik edeceğini ve şoförlerin yolcu sayısının artması nedeniyle eskiye oranla daha da çok gelir elde edeceğini belirtti.