Bilim

Uluslararası Uzay İstasyonu reklam alıyor!

uluslararasi-uzay-istasyonu-01.jpg

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) tarihinde ilk kez, ticari olarak finanse edilen bir hava kilidiyle bütünleşecek. Peki, bu hava kilidinin amacı ne olacak?

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), Boeing iş birliğinde tedarikçi NanoRacks yapımı bir hava kilidine kavuşmayı bekliyor. İstasyon, ticari olarak finanse edilmiş bir hava kilidine ev sahipliği yaparak tarihinde bir ilk yaşayacak.

Plüton gezegenine iniş videosu yayınlandı

NASA, Plüton gezegenine iniş videosunu resmi kanalı üzerinden yayınladı! New Horizons tarafından…

Uluslararası Uzay İstasyonu’na ticari hava kilidi geliyor

Küçük boyutlarda ve düşük maliyetli uydular olan CubeSats gibi küçük yüklerin istasyona yüklenmesini destekleyecek şekilde tasarlanan hava kilidinin fırlatma ve entegrasyonu için 2019 yılı planlanıyor. Ticari uzay şirketleri arasında giderek yaygınlaşan bir uygulama olan bu durum tabii ki NASA gibi kurumların oldukça işine geliyor.

NASA uzun zamandır Uluslararası Uzay İstasyonu’nu alçak yörünge ticaretine açmak yönünde kararlılığını sürdürüyor. Bu sayede, operasyonlarını özelleştiren kurum, uzay tabanlı araştırma ve bilimsel arayışlar için alternatif fonlama kaynakları elde ediyor. Hava kilidi de bu amacı desteklerken, hem uzay tabanlı uydu fırlatmaları hem de ticari yüklerin Boeing ve SpaceX dahil olmak üzere ticari, uzay taşımacılığı operatörleri aracılığıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na teslim edilmesini sağlayacak.

Geliştirme aşaması, NASA tarafından NanoRacks’ın Boeing ile bağımsız ortaklık kurarak, hava kilidinin geliştirmesine başlayacağı yönündeki teklifi kabul etmesiyle hayata geçirilmiş durumda. Öte yandan üretim kısmına, NASA ve NanoRacks arasındaki bir dizi aşama sonrası geçilecek ve hiçbir sorun çıkmazsa hava kilidinin gönderimi 2019 içerisinde gerçekleştirilmiş olacak.

NASA uzun yolculuklarda astronotları donduracak!

Boeing ise, hava kilidinin basınçlandırma bağlantısı donanımını üretecek ve tüm dizilim modüler ve tekrar kullanılabilir bir biçimde tasarlanacak. Bunun sebebiyse, gelecekte Uluslararası Uzay İstasyonu, başka bir ticari yörüngesel platform ile değiştirilirse NanoRacks’ın bunu yeni istasyonda da kullanabilmesi yolunu açık tutmak.

:: Sizce, Uluslararası Uzay İstasyonu daha fazla ticari olarak finanse edilmiş eklentiyle genişleyecek mi?

Yorum Yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1.468 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

İxirweb , internetin ixirli dünyasına açılan kapıdır.
En son haberleri ixirweb'den okuyabilir , takip edebilir. Aklınıza takılan soruları soru-cevap sayfamızdan sorabilir ve cevabını alabilirsiniz. Ayrıca sizde ixirli bilgilerinizi forumda paylaşabilirsiniz.

Copyright © 2015 Tüm Hakları Saklıdır

To Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com