Local Motors’un sahibi olduğu Olli sürücüsüz minibüs tarih oldu. 2016 yılında yollara çıkan proje, ikinci versiyonuyla karşımıza çıkacaktı.

Bir dönem oldukça popüler olan Olli sürücüsüz minibüs projesi, tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı. İlk olarak 2016 yılında karşımıza çıkan 3D baskı ile üretilen proje o dönemde büyük ilgi topladı. Ancak Olli sürücüsüz minibüs projesini hayata geçiren Local Motors, iflas kararı aldı.

3D Olli 2.0 otonom minibüs, bu yıl yollarda olacaktı

Olli, 2016 yılında National Harbour’da karşımıza çıkan sürücüsüz minibüs projesi, o dönemde büyük ilgi topladı. Otonom olarak çalışan projede yer alan her bir parça 3D baskı ile elde edildi. Belli inme ve binme noktaları üzerinde çalışan proje, ilk dönemlerde hibrid bir motora sahipti. Son olarak 2020 yılında Olli 2.0 ile tamamen elektrikli motora geçen proje, sürpriz bir şekilde son buldu. Tabii ki projenin son bulmasının temel sebebi projenin sahibi olan Local Motors‘un iflas etmesi.

Local Motors'un sahibi olduğu Olli sürücüsüz minibüs tarih oldu. 2016 yılında yollara çıkan proje, ikinci versiyonuyla karşımıza çıkacaktı.
Olli, sürücüsüz otomobil devrimi için önemli kilometre taşlarından biriydi

Aslında Ekim 2020’de yapılan Olli 2.0 duyurusu sonrası, Local Motors‘tan proje ile ilgili hiç bir bilgi gelmedi. Şu an için şirketten resmi bir açıklama yapılmış değil. Ancak şirketin satış ve müşteri ilişkileri sorumlusu Chris Stoner, 14 Ocak itibariyle şirketin kapanacağını açıkladı.

Olli, sürücüsüz minibüs projesinin ikinci versiyonunu geçen bahar Toronto’da ilk deneme sürüşlerine başlayacaktı. Ancak bu test sürüşlerinin başlamaması belki de şirket için ilk tehlike çanlarının çaldığının kanıtı. Şu anda şirketten bir açıklama gelmemiş olsa da dünyada devam eden Covid-19 salgının bu iflas kararında etkisinin olma ihtimali yüksek.

Olli, hem 3D yazıcı ile gövde ve temel parçaları üretilen hem de tamamen sürücüsüz yapısıyla, son yılların en heyecan veren projeleri arasındaydı. Bir dönem yolcu taşıma videoları trend haline gelen Olli, özellikle şirin tasarımıyla ilgi odağı oldu.

Sürücüsüz araç projeleri için ilham kaynağı olan proje, Tesla gibi şirketlerin de bu pazara yönelmesi sonrası eski popülaritesini kaybetmeye başladı. Bu anlamda projeyi tamamen elektrikli hale getiren Local Motors, buna rağmen Tesla gibi elektrikli otomobil devleriyle yarışamadı.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın