Son dönemde oyun dünyasının en çok konuşulan grafik motoru Unreal Engine 5, yayınlanan yeni bir video ile gündeme geldi.

2020 yılının Mayıs ayında ünlü yapımcı Epic Games tarafından duyurulan ve yaklaşık bir yıl sonrasında erken erişime açılan Unreal Engine 5, ilk demosuyla izleyenleri adeta büyülemişti.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru yayınlanan The Matrix Resurrections demosu ile rüştünü ispatlayan Unreal Engine 5 için yeni bir video daha yayınlandı. UE5’in Metahuman oluştururken ışıklandırma konusundaki yeteneklerini gözler önüne seren bu yeni demo videosu, oyuncuları oldukça heyecanlandıracak gibi görünüyor.

Unreal Engine 5, gelişmeye ve yenilenmeye devam ediyor

İlk olarak 2020 yılının Mayıs ayında, PlayStation 5 üzerinde gerçek zamanlı çalışan bir demo ile duyurulan Unreal Engine 5, son olarak yayınlanan The Matrix demosuyla oyuncuların beğenisine sunulmuştu. Epic Games tarafından geliştirilen oyun motoru, Ziva isimli, motorla yüz animasyonu geliştiren bir şirketin Unity tarafından satın alınmasıyla eskisinden çok daha güçlü bir hale geldi.

Son dönemde oyun dünyasının en çok konuşulan grafik motoru Unreal Engine 5, yayınlanan yeni bir video ile gündeme geldi.
The Matrix Resurrections – Unreal Engine 5 Demosu

Unity’nin Ziva’yı satın almasıyla birlikte Epic’in Unreal Engine 5 (UE5) MetaHuman yaratıcı demosu oyuncuların beğenisine sunuldu. Yakın zamanda Unreal Engine 5 motoru için Unity tarafından yapılan bir güncellemeyle, MetaHuman oluşturma aracına ışıklandırmayla ilgili birkaç eklenti yapıldı. Artık Unreal Engine 5, eskisinden çok daha yetenekli bir hale geldi.

Yayınlanan videodan da görebileceğiniz üzere, karmaşık kodlamalar yapılmadan, sadece karakterin içinde bulunduğu ortam seçilerek kusursuz bir aydınlatma yakalanabiliyor.

Karakterin yüzündeki aydınlatma ve gölgelemeler sadece birkaç saniye içerisinde gerçek zamanlı olarak sunuluyor. Üstelik bu Meta karakterler, oyun motoru tarafından anlık olarak simüle edilebiliyor. Bu sayede GTA, Watch Dogs ve benzeri açık alanda geçen yapımlarda, NPC olarak adlandırılan oynanamaz karaktlerin hiçbirinin birbirine benzememesi sağlanıyor. Bu da yaşayan bir şehir oluşturmak isteyen yapımcılar için adeta bir müjde niteliği taşıyor.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.