Elon Musk’ın SpaceX’i, Jeff Bezos’un Blue Origin’i ve Richard Branson’un Virgin Galactic’i derken, şu anda sadece milyarderle sınırlı olsa da özel uzay yolculuğu çağı başladı. Yakın bir gelecekte, milyarca dolarlık daha geniş bir ticari uzay endüstrisinin kurulması da mümkün olacak. ABD’li bilim insanları, demir, nikel ve kobalt çıkarılabilecek, metal bakımından zengin, Dünya’ya yakın iki asteroidi ortaya çıkardı. Yeni keşfedilen asteroitlerin en az yüzde 85’i metal olduğu ve birinin Dünya’nın rezervlerini aşmaya yetecek kadar metal içerdiği düşünülüyor.

NASA GELECEK YIL PSYCHE MİSYONUNU BAŞLATACAK

 “Uzay madenciliği”  konusu son yıllarda sıklıkla gündeme geldi. Uzak asteroitlerden dünyadaki nadir metallerini getirme teknolojisindeki çalışmalar devam ediyor. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) bu kapsamda, 2022’de büyük ölçüde metalik olduğu düşünülen 16 Psyche adlı büyük bir asteroide “Psyche” misyonunu başlatacak.

Bununla birlikte, NASA 2022’de  yalnızca 16 Psyche’yi yörüngesine oturmayı ve asteroit ile ilgili daha fazla çalışma yapmayı planlıyor. Uzay ajansı 2026’ya kadar Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağında bulunan asteroide ulaşamayacak.

Uzay madenciliği yolda: Dünya'daki metal rezervlerinden daha fazlasına sahip olan iki yeni asteroit keşfedildi - 3

DÜNYA’YA YAKIN İKİ YENİ ASTEROİT KEŞFEDİLDİ

Şimdi araştırmacılar, bir gün demir, nikel ve kobalt çıkarılabilecek, Dünya’da veya uzayda kullanılabilecek, metal bakımından zengin, Dünya’ya yakın iki asteroidi keşfetti.

DÜNYANIN REZERVLERİNDEN DAHA FAZLA METAL İÇERİYOR

Yeni keşfedilen asteroitlerin yüzde 85’i metal olduğu açıklandı. Birinin ise Dünya’nın rezervlerinden daha fazla  demir, nikel ve kobalt içerdiği belirtildi.