İnternet

Vizio, TV kullanıcılarının verilerini sattı!

tv.png

Vizio, televizyon kullanıcılarının verilerini 3. parti firmalara satmakla suçlandı ve cezaya çarptırıldı. Kişisel verileri satan Vizio, yüklü miktarda tazminat ödeyecek

Akıllı TV‘lerin yaygınlaşmasından sonra neredeyse kimse gizlilik konusunda endişe etmemişti. Ancak akıllı TV’lerde kullanıcı verileri toplanıyor ve bu da gizlilik açısından büyük bir risk oluşturuyor. Samsung, Sony, LG ve Sharp gibi TV üreticileri bu verileri güvenli bir şekilde saklayıp kimse ile paylaşmazken, Vizio‘nun hiç de öyle davranmadığı ortaya çıktı.

ABD Federal Ticaret Komisyonu ve New Jersey Başsavcılık Ofisi’nden yapılan açıklamada; Vizio’nun, kullanıcıların bilgi veya rızası olmaksızın 11 milyon kişinin kişisel verilerini topladığı ortaya çıktı. Gizlilik ilkesini ihlal eden ve verileri satan Vizio bu yüzden toplamda 2.2 milyon dolar tazminat ödeyecek.

2014 yılından beri verileri toplayıp satan Vizio; üçüncü parti firmalara satmak için tüketicilerle ilgili; cinsiyet, yaş, gelir, medeni hal, hane halkı büyüklüğü, eğitim seviyesi ve ev değeri gibi bilgileri toplamış. Sözde gizli olarak saklanması gereken bu bilgilerin 3. parti firmalar ile paylaşılması resmen skandal. Toplanan bu verilerin, kişiselleştirilmiş reklam amaçlı kullanılacağı düşünülüyor.

Yorum Yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1.468 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

İxirweb , internetin ixirli dünyasına açılan kapıdır.
En son haberleri ixirweb'den okuyabilir , takip edebilir. Aklınıza takılan soruları soru-cevap sayfamızdan sorabilir ve cevabını alabilirsiniz. Ayrıca sizde ixirli bilgilerinizi forumda paylaşabilirsiniz.

Copyright © 2015 Tüm Hakları Saklıdır

To Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com