Geçtiğimiz aylarda yaşanan dizel emisyonu skandalını geride bırakmak isteyen Volkswagen, elektrikli ve hibrit otomobiller ile çözümü arayacak.

Volkswagen’in dizel emisyonu skandalının üzerinden belli bir süre geçti artık. Firma çeşitli yöntemler uygulayarak hem sorunu engellemek hem de müşterilerin tekrardan güvenini kazanmak için uğraşıyordu. VW yöneticikurulu şimdi de gelecek planlarını ve nasıl değiştiklerini konuşmaya başlamış.

İlk adım emisyonu kontrol edecek gerçek bir emisyon kontol sistemi yapmak. İkinci adım ise elektrikli otomobil.

Volkswagen’in gelecek planları

Volkswagen açıklamasına göre en kısa zamanda dizel otomobiller, Avrupave Kuzey Amerika’da AdBlue teknolojisi, selektif katalizör düşürme ve kimyasal bir döngü olan kirli NOx (nitrojen azor oksitleri) bileşenini nitrojen ve suya ayıracak sistem ile donatılacak. Bu da otomobillere 5 binile 8 bin dolarlık bir fiyat artışı ekleyecek. Ancak bu sayede NOx emisyonunyüzde 90’a kadar varan bölümü temizlenmiş olacak.

Dizeller haricinde VW, odak noktalarını yeni teknolojiler olan hibrit ya daelektrikli otomobile çeviriyor. Amerika ve Avrupa için çıkarmayı planladıkları yeni jenerasyon Volkswagen Phaeton arabası bu teknolojilerden birine sahip olacak. Konuyla ilgili bilgiler henüz tam değil ancak VW yine elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Fakat bu sefer amaç dünyanın en iyi benzinli arabasını yapmak değil, daha geleceğe dönük planlar.

Volkswagen Phaeton, markamızın teknolojik yeterliliğini ve firmanın hırsını ilk jenersanyondan beri şekillendiriyor.” açıklamasıyla, yeniPhaeton’un bir amiral gemisi niteliğinde olacağı ve önümüzdeki dönemlerde Volkswagen’in profilini oluşturacağı söylendi.

Yeni Phaeton’lar uzun süreli bir gelişim döneminde ancak tam olarak nelerin değiştiği ya da daha fazla neyin gerektiği henüz bilinmiyor. Bunlara rağmen Volkswagen “saf elektrikli sürüş” ve “uzun mesafe kapasitesi” gibi özellikleri istiyor.

Hem hibrit hem elektrikli otomobil

Piyasadaki diğer elektrikli otomobiller ve şimdi de yeni Tesla arabasının gelmesiyle Volkswagen’in bu konudaki işi bir hayli zor. Yıllarca yatırım ve geliştirme yapılmadan Volkswagen’in tam elektrikli binek otomobilini çok yakın zamanda piyasaya sunmasını beklemek pek mantıklı olmaz. Bu yüzden VW, ek birimli hibritlere odaklanmaktan bahsediyor. Bu da elektrikli motorla birleşmiş, ister elektrikle ister benzinle çalışabilen bir otomobil anlamına geliyor.

Volkswagen’in kardeş markası Audi, şimdiden bu hibrit teknolojili R8 ve A3otomobillerini piyasaya sunmuş durumda. Bentley ve Lamborghinifirmalarının da benzer atılım amaçları olduğunu düşünürsek, VW logoluhibrit araçları görmemiz çok da fazla uzamayacaktır.

Aynı zamanda yeni Phaeton’larla birlikte Volkswagen, “duygusal bir tasarım” sunacaklarının da sözünü verdi.