Son dönemde oluşan emisyon skandalı sebebiyle büyük derece zarar gören ve kayıp veren Volkswagen, tarihindeki en büyük geri çağırmayı yapmayı planlıyor.

 

Volkwagen’in hileli yazılım kullanımı olayı ardından birçok ülkede satışlar kesilmiş, firma müşterilerinin güvenini kaybetmiş üstüne büyük de bir zarar etmişti. Eski CEO Martin Winterkorn’un istifa edişiyle birlikte başaPorsche’nin Yönetim Kurulu Başkanı Matthias Müller geçmiş ve yeniVolkswagen CEO’su olmuştu. Başa geçer geçmez işe atılan Müller, 10 günlük bir plan yayımlamıştı. 5 günde sorunlu otomobiller toplanacak, 5 günde de regülasyonlara uygun şekilde güncellenecek, toplamda 10 günde sorun çözülecekti.

Volkswagen otomobilleri geri çağırıyor

Matthias Müller’in Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesindeki açıklamalarına göre, işler planlanıldığı gibi giderse Avrupa’daki problemli bütün otomobiller Ocak 2016’dan itibaren geri çağrılmaya başlanacak. Böylece bütün arabalar 2016 sonuna kadar tamir edilip düzeltilmiş olacak.

Sırf emisyon skandalı ile 25 milyar dolar zarar eden Volkswagen, piyasadaki 11 milyon dizel otomobilin geri çağırılmasıyla ve tamir edilmesiyle geçecek o süreçte 87 milyar dolarlık bir maliyeti de gözden çıkarıyor. Bu paranın sağlanması için fazla önem teşkil etmeyen bütün yatırımlar geçici olarak durdurulmuştu. Her ne kadar işler kötü gözükse deMüller, Volkswagen’in içinde bulunduğu bu durumu firmayı dibe düşürecek derecede görmüyor.