Tüm dünyaya damgasını vuran Volkswagen emisyon skandalı hakkında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Volkswagen ile anlaştıklarını ve araçların geri çağrılacağını açıkladı.

Bir süredir dünya gündeminde yer alan Volkswagen araçlarda yapılan emisyon skandalının Türkiye’de nasıl sonuçlanacağı herkes tarafından merak ediliyordu. Gerekli açıklama ise bugün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından geldi.

323 Bin 977 Araç Geri Çağırılacak!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yaşanan skandalla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’deki Volkswagen EA 189 dizel motora sahip 323 bin 977 araç için firma ile mutabakat sağladıklarını bildirerek, “Bu araçlargönüllü olarak geri çağrılacak ve teknik güncellemeleri yapılacak” dedi.

ABD’de yaşanan emisyon testlerinde manipülasyon yaptığı ortaya çıkan dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Volkswagen’in emisyondeğerlerini düşük göstererek tüketiciyi yanıltmak ve daha az vergivermekle suçlandığını belirtti.

Açıklamasında Türkiye’de emisyondan dolayı vergi alınmadığını ve Türkiyeiçin asıl önemli olanın emisyon değerlerinin çevre olan etkisi olduğunu belirtti. Işık ABD ve Avrupa’da olan gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek konuşmasında “Türkiye’deki Volkswagen EA 189 dizel motora sahip 323 bin 977 araç için firma ile mutabakat sağladık. Bu araçlargönüllü olarak geri çağrılacak ve teknik güncellemeleri yapılacak” ifadelerine yer verdi.

Yapılacak olan teknik güncellemenin ise Almanya ile eş zamanlı olarak2016 yılının Ocak ayında Türkiye’de gerçekleşeceğini belirten Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ayrıca firmanın ayıplı araçları gönüllü olarakçağırmayı kabul ettiği için cezai işlem uygulanmayacağını belirtti.