SSD‘ler; yüksek hızları, küçük boyutları ve daha düşük fiziksel hata oranları ile günümüzde oldukça popüler. Ancak SSD’lerin bir önceki depolama teknolojisi olan HDD‘ye oranla bir dezavantajı var, o da depolama kapasitesi.

Disk tabanlı depolama birimleri deyine akla gelen ilk firmalardan biri olan WD, şu anda MAMR depolama teknolojisi üzerinde çalışıyor ve bu teknoloji etkileyici bazı özellikler sunuyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre MAMR teknolojisi sayesinde, 2025 yılında 40 TB HDD‘ler görebileceğiz. Bu değer hem son kullanıcılar için hem de veri merkezleri için bir hayli önemli.

Bu sadece bir başlangıç
Konuyla ilgili bir blog gönderisi yayınlanan WD, “MAMR, yıllardır geliştirdiğimiz iki enerji tabanlı teknolojiden biri” sözlerine yer verirken, 2025 itibarıyla çıkması planlanan 40 TB‘lık HDD’nin sadece bir başlangıç olduğunu ondan sonra bunun çok daha ötesine geçmek istediklerini belirtildi.

MAMR teknolojisi, WD’nin “Spin Torque Oscillator” dediği ve mikrodalga alanı yaratarak daha çok verinin daha küçük fiziksel alana sığabilmesine olanak tanıyan bir yapı ile çalışıyor. Jimmy Zhu tarafından icat edilen bu teknoloji, şimdi WD ile beraber etkileyici HDD’lerin üretilmesinde kullanılıyor.Western-Digital