Western Digital, performans ve güvenilirliği artıran OptiNAND teknolojisine sahip 20TB HDD’lerini satışa sundu.

Dünyanın en büyük disk üreticilerinden Western Digital (WD), 20TB kapasiteye sahip Hard Disk Drive (HDD) modellerini tanıttı. Şirketin HDD’leri iNAND yerleşik flash sürücülerle entegre ve optimize eden OptiNAND teknolojisiyle yeni donatılan Ultrastar DC HC560 ve WD Gold sabit diskler, bu sayede güvenilirlik ve performansını standart disklere kıyasla artırıyor.

20TB WD Ultrastar DC HC560 ve WD Gold özellikleri

Her ikisi de 3,5 inç büyüklüğünde olan sabit diskler, Western Digital’in Ağustos ayında tanıttığı OptiNAND teknolojisiyle destekleniyor. OptiNAND; iNAND UFS yerleşik flash sürücünün (EFD) geleneksel dönen yapıya sahip disklerle entegre edilmesini sağlıyor. Böylece, plaka başına 2,2 TB depolama içeren toplam 20 TB dokuz plaka paketlenmesi sağlanıyor.

wd 20tb hard disk

Hem 20TB Ultrastar DC HC560 hem de 20TB WD Gold HDD, döner plakalar üzerindeki hava sürtünmesini azaltmak için Enerji Destekli Dikey Manyetik Kayıt (EAMR) desteği, HelioSeal teknolojisi ve üç aşamalı bir aktüatör (TSA) yapısıyla birlikte geliyor.

Western Digital, 7200 RPM devir hızına sahip 20TB HDD modellerinin 269 MB/sn’ye kadar sürdürülebilir aktarım hızını desteklediğini açıkladı. Ortalama gecikme sürelerinin de 4,16 ms olduğu bilgisini paylaştı. Gold 20TB ve Ultrastar DC HC560 modellerinin güç tüketimini de detaylandıran WD, disklerin çalışma modunda 7Wboş modda 6W tükettiğini belirtti.

OptiNAND teknolojisi ne yapıyor?

OptiNAND’ın temel hedefi, güvenilirliği artırmak ve daha yüksek kapasiteler sunarak amaca yönelik ihtiyaçları karşılamak. Teknolojiyi kısaca özetlemek gerekirse;

  • Kapasite: Sürücü, iNAND’a yüklenen genişletilmiş meta verilerden yararlanan gelişmiş donanım yazılımı algoritmaları ile daha akıllı bir şekilde çalışıyor. Böylece, inç başına (TPI) daha fazla iz sağlayarak artan bir alan yoğunluğu sağlıyor.
  • Performans: Sürücü gecikmesi, daha az bitişik iz müdahalesi (ATI) yenilemeleri gerektirmeye ve yazma önbelleği etkin moddayken yazma önbelleğini temizleme ihtiyacını azaltmaya odaklanan donanım yazılımını kullanabilmek için önemli ve özel optimizasyonlarla iyileştirildi.
  • Güvenilirlik: Acil güç kesintisi (EPO) senaryosu durumunda yaklaşık 50 kat daha fazla veriyi saklı tutabiliyor.

Fiyatlara gelecek olursak; 20TB kapasiteli WD Gold modeli 679 dolar (vergisiz 7.038,93 Türk Lirası) fiyat etiketiyle satışa çıkacak. Ultrastar DC HC560’ın fiyatı ise henüz açıklanmadı.

Teknik özelliklerWD GoldUltrastar DC HC560
Kapasite20 TB20 TB
Önbellek512 MB512 MB
ArayüzSATASATA
Disk Hızı (RPM)7200rpm7200rpm
UyumlulukWindows, LinuxWindows, Linux
Boyut3,5 inç3,5 inç