WhatsApp, Brezilya ve Hindistan’da para göndermeye izin veriyor. Kullanıcılar birbirlerine doğrudan mobil uygulama üzerinden diledikleri miktar kadar aktarabiliyorlar. Çatı şirket olan Meta geçtiğimiz günlerde Hindistan’da İadeler özelliğini de faaliyete soktu. WhatsApp ile para gönderimini teşvik etmek amacıyla, işlem başı kullanıcıya geri ödeme yapmaya başladı.

Meta, WhatsApp’ın para gönderme özelliğini yaygınlaştırma yolunda en büyük adımı attı. Dijital para cüzdanı Novi yakında WhatsApp’a entegre olacak. Konuya hakim olmayanlar için; Novi, yeni adıyla Meta çatısı altında faaliyet gösteriyor. Kullanıcıların, Amerikan dolarını baz alan dijital para Pax Dollar’ı birbirlerine göndermelerine olanak sağlıyor.

WhatsApp para gönderme özelliği Novi’ye emanet!

Meta’nın Novi’den Sorumlu Başkanı David Marcus, 28 Ekim’de sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Tüm ödeme hizmetlerini bir araya getireceklerini belirten Marcus, “Ödemeler ve finansal hizmetler birimimizi ve ürünlerimizi Novi markası altında birleştiriyoruz” diyerek şunları ekledi:

… Bu ürünlerden bazıları Facebook Pay markalı, bazıları markasız ve cüzdanımız Novi markası altında faaliyet gösteriyor. Bu nedenle, zaman içinde mevcut ve gelecekteki tüm ödemeleri ve finansal hizmet deneyimlerini Novi markası altında birleştireceğiz.

David Marcus’un bu gelişmeyi duyurmasından kısa süre sonra, Novi platformunun WhatsApp’a entegre edileceği ortaya çıktı. XDA Developers, henüz yayınlanmayan WhatsApp 2.21.23.10 beta sürümünün kodlarında Novi’ye ait birtakım ifadeler tespit etti.

Edinilen bilgilere göre, kullanıcıların platformdan faydalanmak için kimliğini doğrulaması gerekecek. WhatsApp, doğrulama işlemini kimlik belgeleri ile gerçekleştirecek. Buna ek olarak kullanıcının, özçekim video kaydı yaparak kendini kanıtlaması da istenecek.

Kimlik doğrulama zorunluluğu Novi’nin şu anda faaliyet gösterdiği Guatemala ve ABD ile sınırlı olacak. WhatsApp, Hindistan’da para gönderme özelliğini UPI (Birleşik Ödemeler Arayüzü) vasıtasıyla sunuyor. Bu nedenle Hintli kullanıcılar kendilerini kanıtlamalarına gerek olmadan WhatsApp Payments’i kullanabilecekler.

Dijital para cüzdanı Novi ülkemizde henüz kullanılamıyor. WhatsApp entegrasyonu hayata geçtiğinde, para gönderme özelliği de muhtemelen Türkiye’ye açılmayacak.