Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, tepkiler özelliğini beta programındaki kullanıcıların erişimine açtı.

Facebook Messenger ve iMessage dahil çoğu mesajlaşma uygulamasında var olan tepkiler özelliği WhatsApp uygulamasına geldi. Eğer beta programına kayıtlıysanız, yayınlanan en son güncellemeyi yükleyerek mesajlara tepki bırakabilirsiniz.

WhatsApp, tepkiler özelliğini insanların birbirlerine karşı duygularını daha kolay ifade etmelerini sağlamak amacıyla geliştiriyor. Yazılı mesajlaşmanın doğası gereği, konuştuğunuz kişiye o anki ruh halinizi tam yansıtamadığınız zamanlar mutlaka olmuştur. Bu noktada, sohbetteki mesajlara emoji ile tepki verme özelliği devreye giriyor.

WhatsApp tepkiler özelliği düzgün çalışmıyor

Emoji ile tepki verme özelliği, henüz beta aşamasından çıkmadığı için sorunlu. İlk denemelerde, konuşma içerisindeki herhangi bir mesaja basılı tutunca 6 adet emojinin yer aldığı küçük bir pencere açıldı. Ancak bunların hiçbiri işe yaramadı, bırakılan tepki karşı tarafa ne yazık ki gitmedi.

Anlaşıldığı üzere özellik tam olarak kusursuz çalışmıyor.

WhatsApp’a gelen yeni özellikleri önceden açığa çıkarmasıyla tanınan WABetaInfo da sorunu doğruladı. Bugün kullanıma sunulan 2.21.22.17 numaralı beta sürümüyle birlikte emoji ile tepki verme özelliğinin hayata geçtiğini, ancak çalışmadığını belirtti. Ayrıca özelliğe erişebilen diğer kullanıcılar da tepki göndermenin işe yaramadığına dair geri bildirimler paylaştı.

Tepki bildirimleri de yolda

Geçtiğimiz günlerde, WhatsApp’ın tepki bildirimleri özelliği geliştirdiği de ortaya çıktı. İsminden de tahmin edilebileceği üzere, tepki bildirimleri sayesinde mesajınıza gönderilen emojilerden anlık olarak haberdar olabileceksiniz. WhatsApp bu özelliğini ise henüz yayınlamadı. Gelecekteki güncellemede hem tepkilerin gönderilmeme sorununun çözülmesi hem de bildirimlerin kullanılması sunulması bekleniyor.

Ayarlar > Bildirimler kısmına eklenen özellik varsayılan olarak aktif gelecek. Fakat ‘Bildirimleri Göster’ seçeneğini kapatarak tepki bildirimlerini devre dışı bırakabileceksiniz. Bildirimlerin sessiz bir şekilde gelmesini istiyorsanız yine aynı ayarlardaki ‘Ses’ seçeneğini kapatarak bu isteğinizi gerçekleştirebileceksiniz.