iOS 9 ile gelen Wi-Fi Yardımı özelliği Apple’a pahalıya patlayabilir. Amerika’da bir grup Apple’ı dava etmek için mahkemeye başvurdu.

Apple, iOS 9 güncellemesi ile birlikte bir takım yenilikleri kullanıcıları ile buluşturmuştu. Bu yenilikler arasında Wi-Fi Yardımı özelliği yer alıyordu. Wi-Fi Yardımı özelliği sayesinde Wi-Fi sinyalinin az olduğu noktalardaiPhone otomatik olarak hücresel veriye geçiş yapıyor ve internettenkopmanızı engelliyor. Wi-Fi Yardımı özelliğinden dolayı çoğu kullanıcı çok fazla hücresel veri tüketimi yaşadıklarından şikayet etmişti.

Apple bu konuya açıklık getirmek için geçtiğimiz haftalarda Wi-FiYardımı hakkında açıklama yapmıştı. Açıklamalara göre Wi-FiYardımı devreye girdiğinde indirme işlemlerinin yapılmadığı sadece anlık bildirimlerin hücresel veri üzerinden yapıldığını dile getirmişti.

Amerika‘nın Kaliforniya eyaletinde bir grubun Wi-Fi Yardımı özelliğinden dolayı Apple’ı dava etmek için mahkemeye başvurduğu ortaya çıktı. Grubun Apple’ı mahkemeye verme gerekçesi ise Wi-Fi Yardımı özelliğinden dolayı hücresel veri tüketimlerinin artması ve Apple’ın bu konu hakkındakullanıcıları yeterince bilgilendirmemesi olarak gösteriliyor.

wi-fi-assist-iphone-960x540

Eğer dava kabul edilir ve grup lehine sonuçlanırsa Apple, 5 milyon dolarseviyesinde tazminat ödeyebilir. Wi-Fi Yardımı özelliğinin söylenildiği gibi hücresel veriyi çok tüketen bir özellik olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Muhtemelen dava geçerli bir sebebin ortada olmadığı için kabuledilmeyecektir.