Geçtiğimiz Ekim ayında resmi olarak piyasaya sürülen Windows 11, henüz resmi bir Mac desteği sunmuyor. Peki bu durum yakında değişebilir mi?

2021 yılı içerisinde yeni jenerasyon işletim sistemi Windows 11 için birçok beta sürümü yayınlayan Microsoft, en sonunda beklenen halka açık sürümü geçtiğimiz Ekim ayında yayınladı. Resmi olarak Mac desteği sunmayan işletim sistemi, gelen dedikodulara göre yakında Apple M1 Mac cihazlarda da çalışabilecek. Peki nasıl?

Windows 11, Apple M1 Mac için pusuda bekliyor olabilir

Bilindiği üzere Qualcomm, Microsoft ile yaptığı anlaşma gereği Windows ARM tabanlı bilgisayarlar için işlemci geliştiren tek firma olma özelliğini koruyor.

Buna karşın son gelen bilgiler, Microsoft ve Qualcomm arasındaki anlaşmanın sadece bir yıl içerisinde biteceğini gösteriyor. Bu durum gerçekleştiğinde Microsoft, Windows’un ARM versiyonunu farklı tedarikçilere lisanslama hakkı doğacak ve Apple M1 Mac‘ler için de farklı bir yol açılabilecek.

Her ne kadar şu an M1 Mac kullanıcıları Paralles gibi sanal makineler aracılığıyla bilgisayarlarına Windows 11 kurabilseler de işletim sistemini doğal yollarla yükleyemiyorlar.

Apple’ın sistemlerinde Boot Camp desteği bulunmamasından kaynaklanan bu durum yakında değişebilir. Microosft’un Qualcomm ile anlaşması sonlandığında şirket, Windows 11’in ARM versiyonunu Apple M1 Mac için lisanslama hakkına sahip olacak. Elbette bu durumda Apple’ın da bir hamle yaparak Boot Camp desteğini kullanıcılarına sağlaması gerekiyor.

Apple-M1-islemcili-MacBook-ta-Windows-10-u-calistirmak-00

Geçtiğimiz dönemde birçok kullanıcı, Windows 10’un Apple M1 MacBook’larda, Microsoft’un kendi ürünü olan Surface Pro X’ten bile daha stabil ve akıcı bir deneyim sunduğunu belirtmişti. Bu anlamda Windows 11 için de benzer bir performans artışından söz edilebilir.

Apple ve Microsoft’un ezeli rakipler olduğunu da göz önüne alırsak, tüm bu şartların gerçekleşmesi şimdilik zayıf bir ihtimal olarak görünüyor. Buna karşın her iki şirket de konuyla ilgili bir adım atmaya karar verirse yakın gelecekte Windows 11 işletim sistemini Apple M1 Mac ve MacBook’larda görmemiz söz konusu olabilir.