Lansweeper, Windows’un kullanım oranları hakkında yeni bir araştırma raporu paylaştı. Yeni rapora göre, Windows 11’e yükseltme oranı, beklenenin oldukça altında kaldı.

Yazılım devi Microsoft, 5 Ekim’de piyasaya sürülen Windows 11’in çeşitli hatalarını düzeltmeye ve daha stabil hale getirmeye devam ediyor. BT varlık yönetimi şirketi Lansweeper tarafından paylaşılan yeni bir araştırma raporuna göre, Windows 11’e yükseltme oranının yalnızca yüzde 0,21 olduğu ortaya çıktı.

TPM gereksinimi kullanım oranını etkiliyor

Paylaşılan raporda iş ve ev ağlarında çalışan 10 milyondan fazla Windows cihazının verileri kullanan Lansweeper, ayrıca Microsoft tarafından desteği kesilen Windows XP ve Windows 7 gibi eski işletim sistemlerininWindows cihazlarının yaklaşık 10’da 1’ini oluşturduğunu söylüyor.

Windows 11’in sahip olduğu düşük kullanım ve yükseltme oranlarının sistem gereksinimlerinde yer alan TPM çipinden kaynaklandığı düşünülürken Lansweeper’ın baş pazarlama sorumlusu Roel Decneut, kullanım ömrünü tamamlamış işletim sistemlerini kullanmanın  büyük bir siber güvenlik riski oluşturduğunu dile getirdi.