Windows 7, Microsoft’tan art arda darbeler alıyor ve bir sona yaklaşıyor. Şirket ESU desteğini kesecek. İşte tarihi ve ayrıntıları…

Windows 11‘in çıkmasıyla, eski işletim sistemlerinin vadesi dolmaya başlıyor. Yeni yazılımlar çıkardıkça şirket, eskileri için desteği kesiyor. Şimdi ise Windows 7‘nin sonu usul usul yaklaşmaya başladı. Microsoft ve Google, emektar işletim sistemine verdikleri desteği kesmek için takvimlerini düzenliyor. Microsoft yakın zamanda duyurduğu diğer kesintilerinden sonra ESU desteğini de kaldırıyor. Windows 7 için destek ne zaman sona erecek? İşte ayrıntılar…

Microsoft, Windows 7 ESU desteğini kesiyor

Windows 7 ve 8/8.1 işletim sistemleri için, OneDrive desteğinin kesileceği de yakın zamanda şirket tarafından açıklandı. 1 Mart 2022 tarihinde kaldırılacak olan OneDrive desteğinden sonra Microsoft ESU desteği de Windows 7’den tabir-i caizse elini ayağını çekecek. Gelen bu ikinci darbe ile işletim sistemi, artık birçok kullanıcının tercih etmeyeceği bir sistem haline gelecek gibi görünüyor.

Windows 7’nin bazı sürümleri hala Microsoft desteği alıyor. Bu sürümler, hala Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmesi (Extended Security Update – ESU) Programı’ndan yararlanan Windows 7 SP1 ve Gömülü Sistemler için Windows 7 Professional olarak biliniyor. 10 Ocak 2023‘de kesilecek ESU desteğinin son tarihi, Google ve Microsoft tarafından belirlendi. Şirketler takvimlerindeki plana uymakta kararlı.

Google da, Chrome desteğini kaldırmak hakkında, Microsoft ile yakın bir tarih düşünüyor. Win 7 kullanıcıları, 15 Ocak 2023 tarihine kadar, sistemlerinde Chrome tarayıcısını kullanabilirler. Daha öncesinde bu tarih Temmuz 2021 olarak belirlenmişti. Sonrasında şirket esneklik yapıp en az 15 Ocak 2022 tarihine kadar destek sunacağını açıkladı. Şimdi ise Microsoft ESU desteği ile aynı tarihte desteğini kesme kararı aldı.

Kullanımının oldukça seyrek olduğunu ve neredeyse kimsenin artık Win 7 kullanmadığı düşünüyor olabilirsiniz. Fakat 2021‘in Eylül ayı verilerine bakıldığında, Steam kullanıcılarının yüzde 10‘u bu işletim sistemini kullanıyordu. Tahminlerden daha fazla kullanılan emektar işletim sistemi hakkındaki bu haber, kullanıcılarını üzecek.