Xbox cephesinin en yetkili ismi olan Phil Spencer, açıklamalarını sürdürüyor. Yakın zamanda 20. yıl etkinliği nedeniyle göz önünde olan yönetici, yine önemli argümanlar ile basının karşısına çıktı. Oyun dünyası hakkında konuşan Spencer, NFT sektörüne de değinmeden geçmedi.

Özellikle NFT bazlı oyunları değerlendiren başarılı yönetici, sektöre şu an için çok da sıcak bakmıyor. Bu tarz girişimlere karşı olmadığını belirten Spencer, daha zamana ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.

Xbox cephesi -şimdilik- NFT hayranı değil

Sektörü değerlendiren başarılı isim, genel yapı itibariyle girişimleri güzel karşıladı. Ancak oyun dünyası ile NFT sektörünün kesişimi için aynı şeyi düşünmeyen Phil Spencer, şu an her şey için erken demekle yetindi. Yaratıcılığa dikkat ettiklerini savunan yönetici, biraz daha sabırlı olunması gerektiğini düşünüyor.

Oyunların eğlenmek için olduğunu aktaran Spencer, piyasadaki NFT odaklı yapımların bunu henüz başaramadığını iddia ediyor. Mağazalarında bu tarz yapımların olmasını isteyip istemedikleri sorulan Xbox‘ın en yetkili ismi sözlerine şu şekilde devam etti:

NFT sektörü ile alakalı söyleyeceğim şey şu ki, çok fazla deney ve spekülasyon yapılıyor. Bugünlerde gördüğüm bazı reklam ögeleri dahi oldukça sömürücü. Vitrinimizde yer alan ve sömürü üzerinden ilerleyen eserler için de harekete geçeceğiz. Bu tarz atılımların bünyemizde olmasını istemiyoruz.

Oyunların amaçları dışına çıkmasını istemeyen Spencer, ilerleyen dönemlerde yaşanabilecek düzelmeler ile konuyu tekrardan düşünebileceklerini belirtti. Henüz kapıları kapatmayan yönetici, şu şartlarda eklemenin yapılmasını pek mümkün görmüyor.

Bununla birlikte NFT odaklı oyun sektöründe de çalkantılı süreçler yaşanmaya devam ediyor. En son Steam üzerinden de kaldırılan yapımların akıbeti ile alakalı soru işaretleri sürüyor. Özellikle birkaç oyunun sahte eser dağıtımı ve dolandırıcılık işlerine girmiş olması, oyuncuların da çekincelerini arttırdı. Öte yandan Epic Games‘in yasalara uyması karşılığında sıcak bakacaklarını belirttiği NFT oyunları, şu an için kendi başlarının çaresine bakmak zorunda diyebiliriz.