Xiaomi CEO’su Lei Jun, çok yakında tanıtılacak Xiaomi Mi 11’in şarj cihazıyla gelmeyeceğini resmen doğruladı. Apple’ın kutudan şarj cihazını çıkarma kararı diğer üreticiler tarafından da benimseniyor. Apple‘ın ardından Samsung’un da bir sonraki amiral gemisi telefonunun kutusundan şarj cihazını kaldıracağı söyleniyordu. Şimdi ise bir başka dev üreticinin bu listeye katılacağı resmi olarak onaylandı.

Xiaomi CEO’su Lei Jun, önümüzdeki hafta tanıtılacak Mi 11‘in kutusundan şarj cihazı çıkmayacağını, akıllı telefonun sadece USB Type-C kablosuyla birlikte geleceğini açıkladı.

Deneyimli yönetici Lei Jun, ayrıca Xiaomi Mi 11 kutusunun fotoğrafını da paylaştı. Şarj cihazı bulunmadığı için kutunun kalınlığı epey azalmış durumda. Hatta iPhone 12 kutusu kadar ince olduğunu söyleyebiliriz. Lei Jun şirketin bu kararının tüketiciler tarafından anlayışla karşılanmayabileceğinin, hatta eleştirilebileceğinin farkında olduklarını belirtti. Buna ek olarak, “çevreyi koruma” adı altında iyi bir çözüm olup olmadığını sordu.

Mobil sektörün güvenilir bilgi kaynaklarından biri olan Ice Universe twitter hesabından tüketicilerin panik yapmaması gerektiğini zira Xiaomi’nin bu konu hakkındaki yaklaşımının Apple’dan farklı olacağını belirtti. Çinli şirketin şarj cihazıyla ilgili ne tür bir yaklaşımda bulunacağı bilinmiyor. İsteğe bağlı standart bir şarj cihazı ve ücret karşılığında daha güçlü bir güç adaptörü sunmayı planlıyor olabilir. Her halükarda tüm detayları 28 Aralık‘ta yani bu açıklamanın ardından sadece iki gün sonra öğreneceğiz.

Başlangıç modeli 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanı için Xiaomi Mi 11’in fiyatı, 685 dolar civarında olacak. 12 GB RAM ve 256 GB depolama alanı sunan modelin ise 735 dolar civarında bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Telefonun kutusundan şarj adaptörünün çıkmayacak olması da kullanıcıları şaşırttı.