Teknoloji devi Xiami, akıllı telefonlar için havacılık endüstirisinden ilham aldığı yeni soğutma sistemini tanıttı. Yeni teknoloji, oyuncu telefonlarında büyük fark yaratabilir

Günümüzde oldukça güçlenen akıllı telefon işlemcileri, sorunsuz bir oyun deneyimi için iyi bir soğutma çözümüne gereksinim duyuyor. Bununla beraber havacılık endüstrisinden ilham aldığını söyleyen XiaomiLoop LiquidCool teknolojisini duyurdu.

Yeni teknoloji, ısı kaynağına çekilen sıvı soğutmanın buharlaştırılarak daha soğuk bir alana dağıtıldığı kapalı döngü bir sisteme ev sahipliği yapıyor. Bununla beraber buharlaştırıcı, yoğunlaştırıcı, yeniden doldurma odası, gaz ve sıvı boruları içeren halka şeklinde bir ısı borusuna sahip olacak. Xiaomi, yeni soğutma sisteminin geleneksel buhar odası soğutma çözümleriyle karşılaştırıldığında iki kat daha fazla performans göstereceğini söylüyor.

LiquidCool Teknolojini MIX 4 modelinde test eden şirket, 60FPS ve maksimum grafik ayarlarlarında yaklaşık 30 dakika çalışan Genshin Impact oyununda, işlemci sıcaklığının 47,7 dereceyi geçmediğini söylüyor. Ayrıca sıcaklığın standart sürümüne kıyasla 8,6 derece daha düşük olduğunu iddia etti. Yeni soğutma teknolojisi ile beraber Xiaomi’nin üst düzey telefonlarında daha yüksek işlemci frekansları ile karşılaşabiliriz.