Çin’in yükselen markalarından birisi olan Xiaomi, Apple’ın basınca duyarlı ekran teknolojisini Force Touch’ı kopyalayan ikinci şirket olacak.

Çin’in en iyi akıllı telefon markalarından bir tanesi olan Xiaomi, Apple’ınyeni basınca duyarlı ekran teknolojini kopyalayan ikinci şirket olarak karşımıza çıkabilir. İlk olarak MacBook ve Apple Watch’da karşımıza çıkanForce Touch teknolojisi ardından iPhone 6s modelinde 3D Touch ismi ile lanse edildi.

Xiaomi Force Touch Benzeri Bir Patent Aldı

İlk olarak Apple’da gördüğümüz Force Touch veya 3D Touch teknolojisi esasında dokunmatik ekranlarda farklı baskı hassasiyetine göre farklıişlevleri yerine getiren bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

Akıllı telefon pazarında ise ilk olarak Huawei ile gördüğümüz basınca duyarlı ekran daha sonrasında ise Apple iPhone 6s modelinde 3D Touchismi ile karşımıza çıktı. Çin’den gelen bilgilere göreyse bu teknolojiyi kullanan yeni şirket Xiaomi olacak.

Gelen bilgilere göre Xiaomi Synaptics firması ile işbirliğine giderekClearForce adı verilen teknolojiyi akıllı telefonlarında yer vermeyi düşünüyor. Üstelik ClearForce teknolojisi resim düzenlemeden tutunda kilit ekranının açılmasına, klavyelerde kullandığımız shift tuşunun görevine kadar pek çok alanda kullanılabilecek.

2016 yılında piyasada yer alması beklenilen bu teknolojinin hangi akıllı telefonlarda kullanılacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak şirketin yeni amiral gemi modeli Mi5 bu özellikten yoksun kalacak gibi gözüküyor.