Xiaomi kullanıcılarının merakla beklediği Android tabanlı MIUI 13, internette sızdırıldı. İşte ayrıntılar…

Android 12, geçtiğimiz ay düzenlenen Google Pixel etkinliği ile resmi olarak çıktı. Hemen ardından ise Samsung ve OPPO gibi akıllı telefon üreticileri, yeni sürümü kendi arayüzlerine entegre etmek için çalışmalara başladı. Söz konusu şirketlerden biri de dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi.

Xiaomi hayranlarının merakla beklediği o gün yaklaşıyor. Geçtiğimiz Kasım ayında 2021’in sonunda tanıtılacağı açıklanan MIUI 13 için geri sayım başladı. Henüz nasıl yenilikler sunacağı bilinmeyen yazılım güncellemesi, milyonlarca telefona yeni özellikler kazandıracak. Son olarak yeni arayüz internette sızırıldı.

Xiaomi

Xiaomi MIUI 13, YouTube’da ortaya çıktı

Bir süredir çeşitli sızıntılarla gündeme gelen ve Xiaomi kullanıcılarının merakla beklediği MIUI 13, nihayet ortaya çıktı. Hakkında pek fazla bilgi olmayan Android tabanlı arayüz, “xiaomiui” isimli YouTube kanalının yüklediği videolarda karşımıza çıktı. Yayınlanan 3 kısa videoda sonsuz kaydırma, yandan çıkan bir menü ve widget özellikleri görüldü.

Bu videoda MIUI 13 ana ekranında sayfalar arasında geçiş yapıldığını görüyoruz. Simgeler MIUI 12 ile aynı görünse de bu videoda MIUI 13’ün bir özelliği dikkat çekiyor. Kullanıcılar, son sayfaya geldiğinde otomatik olarak ilk sayfaya geri dönyüyor. Bu özellik “Infinity Scroll” olarak adlandırılıyor.

İkinci videoda ise MIUI 13 ile hayatımıza girecek olan “kenar menüsü” özelliğini görüyoruz. Pek çok farklı üretici tarafından kullanılan özellik, kullanıcılara diledikleri uygulamaları atayabileceği hızlı erişim imkanı veriyor. Son video ise “Küçük Widget” özelliğine ait. Aslında bu MIUI 12.5 ile gelen bir yenilikti. Ancak yeni sürüm ile sistemin daha da vazgeçilmez bir parçası olacak.

Son olarak belirtmekte yarar var ki bunlar, Xiaomi tarafından yayınlanan resmi videolar değil. Akıllı telefon üreticileri, sık sık sızıntıların kurbanı olsa da bazen ortaya çıkan bilgiler gerçeği yansıtmaz. Doğru olup olmadığı ise ilerleyen dönemlerde ortaya çıkacak.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.