Akıllı telefon pazarının en çok telefon satan üreticilerinden olan Xiaomi, çıtayı daha da yukarı taşımayı kendine hedef bildi.

Orta segment telefonlarlarıyla büyük satış rakamları elde eden Xiaomi, gelecek yıllar için planlarını kararlaştırdı. Mi’nin resmi forumunda paylaşım yapan bir yönetici, gelecek yıllarda şirketin gelmek istediği konumu takipçileriyle paylaştı. Şu sıralar Samsung ile sıkı bir rekabet içerisinde olan şirket, ayrıca zirvede olmaktan da bahsetti. Şirketin yeni açıklamaları, diğer akıllı telefon üreticilerine adeta gözdağı veriyor.

Xiaomi, önümüzdeki 3 yılda zirveye yerleşmek istiyor

Xiaomi Group ortağı ve Redmi’nin genel müdürü olan Lu Weibing, yaptığı paylaşımda şirketin bir strateji toplantısında olduğunu aktardı. Söylenene göre şirket şu an 2021 sonuyla ilgili planlarını belirliyor ve 2022 yılını iple çekiyor. Zira onlara göre 2022 yılı, şirketin 3 yıllık ‘yükseliş’ planının ilk yılı olacak. Daha önce Xiaomi CEO’su Lei Jun tarafından da bahsedilen bu hedef hakkında hala ciddi olunduğunu anlayabiliyoruz.

Xiaomi geçtiğimiz aylarda açıklanan rapora göre Apple’ı pazar payı konusunda geçerek ikinci sıraya gelmişti. Şu an pazar payı tablosunda lider unvanı Samsung’a ait. İkincilik, Xiaomi için büyük başarı olsa da gelecek yıllarda birinciliğin elde edilmesi için çalışmaların sürdüğü bildiriliyor.

Xiaomi zaten orta segment ve uygun fiyatlı cihazlarıyla büyük satış rakamlarına ulaşıyor. Şirketin şu an en zayıf olduğu segment, premium olarak da nitelendirilen üst segment. Raporlara göre yeni bir telefon satın almak isteyenler, üst segment bir cihaz alırken Apple ve Samsung gibi üreticileri tercih ediyor. Xiaomi bu yüzden kamera ve yazılım konusundaki yeteneklerini geliştirmeli.

Xiaomi, Çin pazarına adeta hükmediyor

Çin, neredeyse her sektör için son derece tuhaf bir pazar. Nüfusunun aşırı kalabalık olması, dev bir potansiyel müşteri kitlesinin olması anlamına geliyor. Zaten Çin menşeili olan Xiaomi, kendi ülkesinde hem güven veriyor hem de ürünleriyle seviliyor.