Popüler portal Yahoo, Çin faaliyetlerini kapattı! Son bir ayda Çin’deki faaliyetlerini azaltan ikinci ABD’li şirket oldu.

ABD merkezli Yahoo, Çin faaliyetlerini kapatma kararı aldığını açıkladı. İki Stanford Üniversitesi öğrencisinin 1994 yılında kurduğu portal, ilk başlarda arama motoru olarak hizmet sağlıyordu. İlerleyen yıllarda, e-posta servisi ve güncel gelişmelerin aktarıldığı bir web sitesi de eklendi.

Son zamanlarda Çin’deki internet düzenlemeleri birçok şirketin canını sıkmaya başladı. Geçtiğimiz ay Microsoft’un profesyonel ağı LinkedIn, ülkedeki faaliyetlerini daraltmıştı. Ancak şimdi Yahoo’nun da benzer bir karar aldığını görüyoruz.

Yahoo açıkladı: Çin, giderek zorlu bir ortam sunuyor

Yahoo’dan bugün yeni bir açıklama geldi. Şirket, Çin’deki hizmetlerini tamamen sona erdirdiğini duyurdu. Açıklamada, Çin’de “giderek daha zorlu bir ticari ve yasal ortam” olduğunu ileri sürdü. Bu nedenle şirketin, Çin ile yollarını ayırdığını ifade etti.

Şirketin açıklamasına göre, Yahoo hizmetleri 1 Kasım itibarıyla Çin için artık erişilebilir değil. Associated Press’in (AP) haberine göre, şirket yaptığı açıklamada, “Çin’de giderek zorlaşan iş ve yasal ortam göz önüne alındığında, Yahoo’nun hizmet paketine 1 Kasım’dan itibaren Çin anakarasından erişilemeyecek.” dedi.

Yahoo’nun bu kararı, Çin’de 1 Kasım’da yürürlüğe giren Kişisel Bilgilerin Korunması Yasası ile aynı gün geldi. Peki, Çin’de yürürlüğe giren yeni yasa ne diyor? Kısaca bahsetmek gerekirse, yasaya göre artık şirketlerin toplayabilecekleri bilgiler kısıtlanacak. Ayrıca bu bilgilerin nasıl saklanması gerektiğine ilişkin standartlar da belirlenecek.

Çinli yetkililer, ülkedeki İnternet sansürünü sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Bununla birlikte, Çin’de faaliyet gösteren şirketlerin, siyasi olarak hassas veya uygunsuz olduğu düşünülen içerik ve anahtar kelimeleri sansürlemelerini şart koşuyor. Ancak Yahoo, kullanıcıların haklarına, özgür ve açık internete bağlı kaldığını ifade etti.

Bu arada, zaten Yahoo daha önce Çin faaliyetlerini daraltmıştı. Örneğin, 2015’te Pekin ofisini kapattı. Ayrıca Çin ise çoğu uluslararası sosyal medya sitesini, Facebook‘u ve Google gibi arama motorlarını engelliyor. Bu nedenle, Çin’deki kullanıcılar, VPN ile bu ağlara erişiyor.

Bununla birlikte, son haftalarda Çin’deki faaliyetlerini azaltan tek ABD merkezli şirket Yahoo değil. Geçtiğimiz ay Microsoft, LinkedIn Çin sitesini kapatacağını duyurdu.