Yaşlanmayı önleme araştırması yapacak Cygnus uzay aracı ISS’ye vardı!

0
1

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), birçok bilimsel araştırmaya ev sahipliği yapacak. İşte Northrop Grumman Cygnus uzay aracındaki projeler…

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), bugüne kadar birçok uzay projesine ev sahipliği yaptı. Geçtiğimiz aylarda film çekimleri bile yapılan istasyon, şimdi de kapılarını bilimsel araştırmalar için açıyor. Araştırma, bir kargo gemisi ile 19 Şubat cumartesi günü fırlatılmıştı. Türkiye saatiyle 12:35 sularında ISS’ye ulaşan roket, birçok farklı bilimsel araştırmayı barındırıyor.

Northrop Grumman Cygnus uzay aracı, 250’den fazla bilim ve araştırma malzemeleri içeriyor

NASA’nın Virginia’daki Wallops Uçuş Tesisinden 19 Şubat Cumartesi günü, Northrop Grumman Cygnus ikmal uzay aracı ISS’ye gönderilme üzere fırlatıldı. NASA astronotları Raja Chari ve Kayla Barron, Canadarm2 ile Cygnus’u yakaladı. Birçok araştırmanın yapılacağı kargo gemisinde Tümör ilaçlarının testinden uzay bitkilerine kadar birçok çalışma bulunuyor. NASA, görevlerin en önemlilerini şöyle belirtiyor.

Yaşlanan cildi koruma

Yaşlanma olayı, uzun bir süreç içinde cilt dokusunun bozulması olarak tanımlanıyor. Doku bozulmasını tam olarak anlayabilmek için mikro yerçekimi ortamında birtakım araştırmalar yapılacak. “Cilt Yaşlanması ve Sağlığı Üzerindeki Mikro Yerçekimi Etkileri” araştırması ile insan cilt hücrelerini taklit etmek için 3 boyutlu model oluşturulacak. Bu yeni model, yaşlı popülasyonlarda yaygın olarak görülen cilt bozulmasına neden olan moleküler mekanizmaları araştırmak için kullanacak.

Tümör ilaçlarını test etme

MicroQuin 3D Tümör araştırma projesi, bir terapötik maddenin meme ve prostat kanseri hücreleri üzerindeki etkilerini inceleyecek. Bu hücreleri, mikro yerçekiminde daha doğal bir 3D modelde büyüterek incelemeler yapılacak.

Geliştirilmiş pil çalışmaları

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) bir araştırması olan Space As-Lib, aşırı sıcaklıklarda ve vakumda güvenli, kararlı çalışma yeteneğine sahip bir lityum-iyon pil üzerindeki çalışmalara odaklanacak. Katı pillerin mirko yerçekimindeki farklılıkları gözetilecek. Ayrıca uzay projeleri için, pillerin uzayda nasıl davrandığı gözlemlenecek.

Uzayda meyve ve sebze yetiştirilmesi

JAXA’nın bir diğer projesi ise astronotların düzenli bir şekilde taze yiyecek tedarik edebilmesine yönelik tarımsal faaliyetler yer alıyor. Uzay ortamında uzun süren projelerde yer alan astronotların yetiştirip taze bir şekilde tüketebilmeleri hedefleniyor. Ayrıca Dünya’da karşılaşılan bazı gıda sorunları da ele alınacak.

Hidrojen sensörlerinin iyileştirilmesi ve Yangın güvenliği

İnsan odaklı projelerin yanı sıra uzay istasyonlarını daha güvenli hale getirmek için de çalışmalar yürütülecek. Gelişmiş Hidrojen Sensör Teknolojisi araştırması ile uzay istasyonunun oksijen üretim sistemi için yeni sensörler test edilecek. Katı Yakıt Ateşleme ve Sönme (SoFIE) araştırması, bir uzay istasyonu içerisinde yangın söndürme teknikleri ve yanmaz malzeme keşifleri üzerine çalışmalar barındıracak.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.