Yeni AI yazılımı, geliştirme zaman çizelgesini önemli ölçüde kısaltıyor

0
1

5G’nin küresel olarak kullanıma sunulmasıyla birlikte, AI, akıllı bağlantının her zaman getirebileceği tüm olasılıkları açarak uç noktalara ilerliyor. Akıllı telefonlardan araçlara, fabrika kameralarına, VR/AR cihazlarına ve daha fazlasına kadar, cihaz üzerinde AI özelliklerine sahip bu ürünler gerçek bir dijital inovasyon dalgasına neden oldu. Geliştiriciler, her sektörde dijital dönüşüm oluşturmak için ihtiyaç duydukları tüm bloklara sahiptir ancak yine de hepsini bir araya getirmek için doğru araçlara ihtiyaçları vardır.

Qualcomm Technologies’ de ürün yönetimi başkan yardımcısı Ziad Asghar, “Geliştiriciler ve OEM’ler için gördüğümüz en büyük zorluk, donanımdan sınıfının en iyi performansını üretebilen yapay zeka yazılımına erişimdir” diyor.

Diğer zorluk ise ölçektir. Geliştiricilerin tek bir ürün için geliştirilmiş bir yapay zeka özelliğini alıp bir ürün portföyüne yaymasını veya yeni bir iş kolunda yepyeni bir fırsat yaratmak için kullanmasını nasıl kolay ve uygun maliyetli hale getirirsiniz? Şu anda, her yeni kullanım durumu için bir modeli sıfırdan yeniden oluşturmak çok fazla çaba ve maliyet gerektiriyor – bu, inovasyona daha iyi harcanabilecek bir zaman.

İşte tam bu noktada, geliştiricilerin ve OEM’lerin yapay zeka inovasyonuna ve iş büyümesine yaklaşımını dönüştüren modern birleşik yapay zeka yığını devreye giriyor.

Geliştiricilere ve OEM’lere rekabet avantajı sağlamak

AI uygulamaları oluşturmak için gereken donanımı geliştirici ortamına bağlayan birleşik bir AI yazılım yığını, geliştiricilere tüm uygulamalarda tutarlı bir şekilde görüntüleme, yönetme ve geliştirme için tek bir yer sağlar. Qualcomm gibi bir şirket için birleşik bir tescilli araç portföyü oluşturmak, ortaklarının çeşitli ürün hatlarında geliştirmelerini inanılmaz derecede kolaylaştırıyor.

Asghar, birleşik bir AI yazılım yığınının en kazançlı faydalarından birinin zaman ve bütçe gibi kaynakları doğrudan geliştiricinin cebine nasıl geri koyduğunu söylüyor.

Bir model tamamlanıp dağıtılabileceği noktaya optimize edildikten sonra, geliştiriciler bu modeli alabilir, yapay zeka yeteneklerine sahip başka bir üründe farklı bir bakış açısı için ince ayar yapabilir ve orada da çok hızlı bir şekilde dağıtabilir.

Veya yalnızca akıllı telefonlar/ahize geliştirme alanında faaliyet gösteren bir şirket, yapay zeka destekli görüntü iyileştirme sinir ağını alıp ziyaretçileri tanımlayan ve onaylayan bir ev güvenlik kamera cihazına uygulayabilir veya çarpışmayı iyileştirmek ve geliştirmek için otonom bir arabada kullanılabilir.

Asghar, farklı Qualcomm ürünlerinde bir ürün için geliştirilen her yeni AI özelliğinin başka bir ürünü dönüştürmek veya yeni araştırma alanları açmak için bir fırsat olabileceğini söylüyor. Qualcomm, geliştiricilerin aynı işi farklı ürünler için yeniden yapmaktansa kaynaklarını bu tür yeniliklere harcamasını tercih ederdi.

Asghar, “Bu farklı Qualcomm ürünlerinin her biri için esas olarak yeni modeller oluşturmak için çok fazla zaman ve çaba harcamıyorlarsa, aynı Ar-Ge harcaması artık bu deneyimleri çok daha fazla geliştirmek için kullanılabilir” diyor. “Yeni bir alana girmek için ihtiyaç duyacakları artan Ar-Ge’nin engelleyici olacağını hisseden müşteriler için bu çok büyük bir avantaj.”

“Bunlar, henüz bakmadığımız kullanım durumları ve deneyimler olabilir” diye ekliyor. “OEM’ler ve geliştiriciler için bunu çok basit hale getirmenin gerçek vaadi ve faydası budur.”

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın