2019’da başlayan kazı sayesinde arkeologlar, Pompeii’deki Regio V bölgesinde eski bir termopolium (Latince sıcak yemekler tezgahı) buldular. İyi korunmuş stant, bir deniz atına binen bir nereid (Yunan mitolojisinin nimfleri) içeren çok sayıda fresk, depolama için yaygın olarak kullanılan iki kulplu uzun kavanozlar ve mallar, tavuklar gibi daha önce mevcut olan bazı yiyeceklerle süslenmiş. Aynı yerde bakla fasulyesi, şarap ve paella tarzı domuz eti, ördek kemikleri, keçi, kuş, balık ve salyangoz gibi yemek pişirme kapları, şişeler ve saklama kapları gibi çeşitli gıda bazlı kalıntılar da bulundu.

Arkeologlar tezgahın hala sağlam olduğunu fark ettiklerinde bölgeyi daha da ortaya çıkarmak için projeyi büyüttü. Bulgular şimdilik küçük bir köpeğin iskeletini ve milattan sonra 79’da Vezüv Yanardağı patladığında kaçamayan iki insana ait kemikleri de içeriyor. Kalıntılar 17. yüzyılda bölgede kazı yapan çöpçülerce sökülmüş olsa da, bireylerden birinin yaklaşık 50 yaşında olduğu ve yanardağ bölgeyi yer altına gömdüğünde bir yatağa uzanmış olduğunu gösteriyor.

Pompeii arkeolojik parkının direktörü Massimo Ossana, “Bu sıradışı bir buluntu. Bütün bir termopolium’da ilk kez kazı yapıyoruz” dedi. Ossana, alanda en az iki kişinin kalıntılarını da bulduklarını belirterek, “Tezgah aceleyle kapatılmış ve sahipleri tarafından terk edilmiş görünüyor. Fakat bir kişinin, belki de oradaki en yaşlı erkeğin, geride kalıp patlamanın ilk aşamasında ölmüş olması muhtemel” diye ekledi.