Apple, getireceği yeni iOS 15.2 güncellemesiyle çocuk güvenliğine yönelik bir özellik getiriyor. İşte ayrıntılar…

İnternet, birçok işimizi görmemize ve her türlü bilgiye ulaşmamıza yardımcı olan kullanışlı bir araç olsa da bazen tehlikeli olabiliyor. Özellikle küçük çocuklar için güvenli olmayan bu ağ, ebeveynleri de oldukça endişelendiriyor. Apple, getireceği yeni iOS güncellemesinde cihazlarını küçük çocuklar için daha güvenli bir hale getirecek.

iPhone’ların yeni güncellemesi ile çocuk güvenliği aktivistlerinin uzun zamandır gelmesini beklediği bir özellik gelecek. Reşit olmayan iOS kullanıcıları için geçerli olacak fonksiyonun, genç beyinleri biraz olsun internetin karanlık tarafından koruması umuluyor. İşte o özellik ve ayrıntıları…

iOS 15.2 ile genç kullanıcılar uyarılacak

iOS 15.2 güncellemesi ile birlikte, ABD‘de reşit olmayan kullanıcılar, hassas ve uygunsuz fotoğrafları açmaya ya da göndermeye çalıştıklarında bir bildirim alacaklar. Şirket, bu özelliğin planını yaz aylarından beri yapıyordu. Fakat, özellik düzenleme sürecine girdiğinden gerçekleşmesi biraz uzun sürdü.

Özellik ilk başta, uygunsuz içeriğe ulaşmaya çalışan reşit olmayan kullanıcı ile birlikte o çocuğun ebeveynine de bildirim gönderecek şekilde tasarlanmıştı. Şimdi ise, bildirimi yalnızca çocuklar alacak. Aktivistlerin bazıları, reşit olmayan kullanıcıların mahremiyetine önem verilmesini desteklediği gibi, bazıları bunun yine de tehlikeli olduğunu düşünüyor.

AI tabanlı bu algoritma, çocuk hassas içerikli mesaj aldığında bir uyarı belirmesini sağlıyor. Kullanıcı, kendi isteği ile alenen bu içeriği görüntülemek istediğini belirtmedikçe ilk seferde içerik açılmayacak ve bulanık görünecek. Kişinin kendisi böyle bir mesaj göndermek istediğinde ise, sistem genç kullanıcının güvenilir bir kişiyle iletişime geçmesini isteyecek.

Apple getirdiği bu yeni sistem ile, çocukların bu konudaki fikirlerini değiştirmesine yardımcı olmayı ve geri dönüşü olmayan acele kararlar vermelerini engellemeyi amaçladığını açıkladı. yeni iOS 15.2 güncelleme özelliği, Aile Paylaşımı ayarlarından manüel olarak aktifleştirilebilecek.

Apple, mesaj sisteminde uçtan uca koruma teknolojisi mevcut olduğundan, sistemin söz konusu olan içeriğe ulaşamayacağının garantisini veriyor. Bu yeni koruma sisteminin, yakın gelecekte iPadOS ve MacOS‘lara gelmesi de bekleniyor.

Thorn’un çocuk kullanıcılarla ilgili araştırması

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Thorn, bu konu hakkında bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçları Kasım ayında yayınlandı. Paylaşılan raporlarda, 9-12 yaş aralığındaki çocukların hassas içerik görüntüleme oranı geçen sene yüzde 6 iken, bu sene yüzde 14‘e ulaştı. Önceki yıl yüzde 13‘ü bu içerikleri göndermeyi normal bulurken, bu sayı yüzde 21‘e yükseldi. Bu da durumun giderek daha da ciddi bir hal aldığını gösteriyor.