Sonos cihazları, neredeyse beş yıldır Amazon’un Alexa sesli asistanını destekliyor. 2017’deki Sonos One, şirketin yerleşik mikrofonlarla yaptığı ilk hoparlördü ve o zamandan beri yaptığı hemen hemen her hoparlör, Google Asistan’dan bahsetmeden Alexa ile çalıştı. Bu popüler hizmetleri desteklemesine rağmen, Sonos kendi sesli asistanını oluşturmaya karar verdi. Sonos Ses Kontrolü olarak adlandırılan özellik, yalnızca müzikle çalışmak üzere özel olarak tasarlanmıştır, bu nedenle bu tam olarak Alexa ve Google Asistan’a rakip değildir. Bunun yerine, müziğinizi mümkün olduğunca çabuk ve gizliliği göz önünde bulundurarak kontrol etmek içindir.

Oh evet, ve Giancarlo Esposito’dan başkası tarafından seslendirilmemiştir.

Giancarlo Esposito recording for Sonos

Sonos Ses Kontrolü, mikrofonu olan her Sonos hoparlöründe mevcut olacak ve birinci nesil Sonos One’a kadar uzanacak. Diğer sesli yardımcılar gibi, konuşmacının dikkatini çekmek için bir uyandırma ifadesi (Hey Sonos) kullanırsınız. Oradan Apple Music, Amazon Music, Deezer veya Pandora’dan şarkı, albüm veya sanatçı çalmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca Sonos Radio’dan istasyonları çalmasını isteyebilirsiniz. Hayır, Spotify ve YouTube Music şu anda mevcut değil, ancak Sonos gelecekte daha fazla hizmet eklemeyi planladığını söylüyor.

Daha önce bahsettiğim gibi, Sonos Ses Kontrolü tam teşekküllü bir Alexa rakibi değil. Ondan hava durumunu isteyemez veya yapılacaklar listenize öğe ekleyemezsiniz; bunun yerine, özellikle müzik ve Sonos sisteminizi kontrol etmek için tasarlanmıştır. Bu, Sonos’tan çalmakta olduğunuz müziği bir hoparlörden diğerine taşımasını veya evinizdeki tüm bağlı hoparlörlerde çalmasını isteyebileceğiniz anlamına gelir. Ses düzeyi ve parça atlama gibi basit komutlar da işe yarar.

Bu sınırlı komutlar ile oynat ve duraklat kontrolleri, WiFi’ye bağlı olmadıklarında Roam ve Move gibi Bluetooth hoparlörlerde bile çalışacak. Sonos ayrıca, kurulumun Sonos uygulamasındaki özelliği açmanın basit bir meselesi olacağına söz verir – üçüncü taraf bir sisteme bağlanmadığınız için, burada işlerin yürümesi için birden fazla uygulama arasında geçiş yapmanız gerekmez.

Hoparlörleriyle çalışan diğer sesli yardımcılardan biri yerine Sonos Sesle Denetim’i neden kullanacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Şirket, Sonos hoparlörlerinde sesli komutlar kurmayan birçok kişinin gizlilik endişeleri nedeniyle bunu yaptığına dair araştırmalara atıfta bulunduğundan, gizliliğin burada büyük bir satış noktası olacağını düşünüyor. Ancak Sonos Voice Control, cihazdaki her şeyi yaparak bu sorunu çözüyor – şirket bir basın toplantısında bu konuda açıktı ve hiçbir sesli komutun kaydedilmediğini veya cihazdan Sonos’a geri gönderilmediğini söyledi.

Bunun başka bir faydası daha var: Sonos Ses Kontrolü hızlı. Çoğu zaman, konuşmacının sorunuza sözlü olarak yanıt vermesine gerek yoktur, bu nedenle sadece bir şarkı çalmasını istersiniz ve şarkı çalar. Açıkçası, yazılımın son sürümüyle daha fazla test yapmamız gerekecek, ancak bu hafta başında gördüğüm bir demoda performans son derece etkileyiciydi. Akıllı hoparlörlerden müzik çalmasını istediğimde, hoparlör internete ping attığında ve müzik akışına başladığında genellikle fark edilir bir duraklama oluyor. Çoğu zaman asistan, çalmaya başlamadan önce istediğinizi tekrarlar. Ancak Sonos Voice Assistant ile sözlü yanıt yok ve komutları işlemek ve anlamak için geçen süre, Sonos hoparlörlerimde Google Assistant veya Alexa kullandığımdan çok daha hızlı görünüyor. Bilimsel olmayan testlerimde, Alexa çoğu sorgu için kesinlikle Google Asistan’dan daha hızlı, ancak Sonos asistanı hala daha hızlı görünüyordu.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın