Yılanlar zifiri karanlıkta nasıl görüyor? Yılanların bilinmeyen özellikleri

0
1

2009 yılında Cell dergisinde yayınlanan bir bilimsel çalışma hayvanların gece görmesi konusunda tüm dünyayı aydınlatmıştı.

Çıngıraklı yılanlar ve dev pitonlar  dahil olmak üzere bazı yılanlar, avlarından yayılan ısıyı algılayarak, sanki güdümlü bir füze gibi takip ederek, karanlıkta da avlandıkları bilinir. Peki yılanların bu sıcaklıkları ”termal görüntülemeye” nasıl dönüştürür?

Yılanların her bir burun deliğinin yanına yerleştirilmiş, üzerine ince bir zarın gerildiği vazo şeklinde bir girinti vardır. Çukur organ diye de tanımlanır. İşte bu girinti, termal bir ”göz” gibi davranır. Organ son derece hassastır ve zifiri karanlıkta yaklaşık 40 santimetre uzaklıktaki hayvanları yarım saniye içinde algılar.

Biyologlar daha önce, zarın sinir liferinde sıcaklık değişiklikleriyle aktive olan kanallar tanımlamışlardı. Bu zarın çok hızlı ısındığını biliyordu, ancak çukur organındaki termal değişikliklerin beyne giden elektrik sinyallerine nasıl dönüştüğü hâlâ belirsizdi.

Isının termal görüntüye çevrilmesi

Houston Üniversitesi’nden Pradeep Sharma ve ekibi deforme olabilen ve ısıya duyarlı bir malzemede statik yüklerin nasıl hareket ettiğini göstermek için matematiksel bir model geliştirdi. Yılanın çukur zarını, böyle bir malzemeden yapılmış ve ısıtıldığında kalınlaşan bir film olarak modellediler.

Araştırmacılar, zar kalınlaştığında, hücrelerindeki akım hafifçe yer değiştirdiğini ve bunun da sinir hücreleri tarafından alınabilecek bir voltaj değişikliğine yol açtığını buldular. Bu teorik modeli gerçek dünya değerleriyle test ettiler ve gerçek yılanların avı ne kadar çabuk tespit edebildiğini anladılar.

Bilim insanları sinyal dönüşümüne bu öncü bakışın ”biyologların gelecekteki deneysel çalışmalarının temelini oluşturduğunu” belirtiyorlar. Piroelektrik özelliklere sahip termal yapay malzemeler oluşturmak için aynı modeli kullanabilecek.

Gececil hayvanlar

Alman bilim adamları, geceleri avlanan hayvanlarda iyi gece görüşü sağlayan DNA’nın bir unsurunu keşfetti. Münih kentindeki Ludwig-Maximilans Üniversitesinden bilim adamları, geceleri avlanan hayvanlarda yaptıkları araştırmalarda, fotoreseptör hücrelerinin kendilerini, her gözde milyonlarcası bulunan ve ışık toplayan mini merceklere dönüştürdüğünü gördü.

Cell dergisinde yayımlanan araştırmada, sadece geceleri avlanan hayvanlara özgü bu bu fotoreseptör hücrelerinin, ışığın tüm yönlerde dağılırken aynı zamanda da ileriye doğru odaklanmasını ve böylece geceleri çok az bir ışığın bile gözün içine fark edilecek kadar ilerlemesini sağladığı belirtildi.

Daha fazla haber ve bilgi için facebook sayfamızı veya web sitemizi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın