YouTube, günümüze kadar pek çok değişiklik ile adından çokça bahsettirdi. Ama “Öde ve İzle” değişiklik iddiası en çok konuşulacak yenilik olabilir!

 

Dünyanın en büyük video izleme platformu olan YouTube yılladır sunduğuücretsiz içeriklerle ve esnek arayüzü ile kullanıcılarını memnun etmeyi başardı. Yayıncıların video yükleyerek videoda gösterilen reklamlardan para kazandığı, internetin önemli mecralarından YouTube, gelir modellerini çeşitlendirmek istiyor. Daha önceden kullanıcıların belli bir ücret ödeyerek videolarda reklam görmeyeceği haberinden sonra da şimdiYouTube‘da yüklenecek bazı videoları izleyebilmek için yaklaşık 5 dolarlıkbir ücret ödememiz gerekebileceği gündeme geldi.

Financial Times’ın haberine göre; Google, YouTube’u film izleme özelliğiaçısından daha da yasal ve büyük bir seçenek haline getirmek istiyor. Bunun için de Google, Hollywood stüdyolarıyla, “öde izle” tipinde bir hizmeti uluslararası alanda sunmak için görüşmeler yapıyor. Google bu sayede daha çok insan çekeceğini ve YouTube‘dan sağladığı geliri artırmayıhedefliyor.

Kimler ücretli video yayınlayabilecek?

Tabii ki herkes değil. Sadece yüksek aboneye sahip YouTube yayıncıları veYouTube’un kaliteli içerik ürettiğine kanaat getirdiği YouTube yayıncıları ücretli video yayınlama hakkınasahip olabileceklerAncak bu yayıncıların tüm videolarını ücretli yapacağı anlamına gelmiyor. YouTuberların bu model için üreteceği birkaç video olacaktır ancak özellikle sanatçılar, dizi şirketleri veya film yapımcıları öde izle sisteminden gelir elde etmek için böyle bir yönteme başvurabilirler.