Yurtdışından gelenlere “PCR testi ibrazı zorunluluğu” uygulaması kapsamında sadece negatif test sonucu olduğunu ibraz eden yolcular yollarına devam ederken, Covid-19 için sonuçlanmış herhangi bir PCR testi bulunmayan bazı yolcular ise geri döndü.

Yurtdışından gelenlere “PCR testi ibrazı zorunluluğu” uygulaması sınır kapılarında uygulanmaya başladı. Gece yarısından itibaren başlatılan uygulama kapsamında Edirne Sağlık Müdürlüğü ekipleri Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapmak üzere gümrük sahasına gelen yolcuların PCR test sonuçlarını kontrol etti. Negatif test sonucuna sahip yolcular sınır kapısından geçerek yollarına devam ettiler. PCR testi bulunmayan bazı yolcular ise geri döndü.

MART AYINA KADAR SÜRECEK

Yapılan uygulamaya göre, sınır kapısında testi ibraz etmeyenler geri dönüş hakkını kullanabilecekler ya da Türkiye’de konaklayacaklarını belirttikleri adreste (ev, otel) karantinaya alınacaklar. Konaklayacak yerini önceden beyan etmeyen yolcular ise Sağlık Müdürlüğünün göstereceği adreslerde karantinaya alınacak. Karantinanın 7. gününde PCR testleri negatif çıkanlar için karantina süresi tamamlanmış olacak. Testi pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığının Covid-19 rehberi doğrultusunda yapılacak. Uygulamanın mart ayı başına kadar devam edeceği belirtildi.