Yurtdışından getirilen cep telefonlarının Türkiye’de kayıt ettirilmeden kullanılabileceği süre uzatılıyor. BTK Tarafından yapılan açıklama haberimizde.

Ülkemizde cep telefonlarının fiyatlarının oldukça yüksek olması sebebi ile yurtdışından telefon getirme ve kullanma oldukça popüler. Ayrıca halihazırda yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’ye seyahetlerinde de ülkemizde telefonlarını kullanabilmesi için 60 gün süre tanınıyordu.

Telefonları kayıt ettirmeden kullanma süresi ikiye katlandı!

Bilgi Teknolojii ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığı yazılı açıklama ile yurtdışından getirilen cep telefonlarının kayıt ettirilmeden kullanılacağı süre uzatılıyor. Halihazırda telefonunuzu kayıtsız bir şekilde 60 günkullanmanız mümkünken yapılan açıklama ile bu sürenin 120 güneçıkartılacağı müjdelendi.

Yurtdışından gelen vatandaşlar 60 günlük sürenin oldukça kısa olduğundan şikayet ediyordu. Bu şikayetleri dikkate alan BTK, yolcu beraberinde yurtdışından getirilen cep telefonların kayıt altına alınması ile ilgiliElektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’te yaptığı değişiklikle bu süreyi 120 güne çıkardı.

Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek olan bu değişiklik,BTK’dan yapılan açıklamaya göre birkaç gün içerisinde gerçekleşecek.

Bu duruma elbette tek sevinenler yurtdışından ziyarete gelen vatandaşlar olmayacak. Ülkemizdeki yüksek fiyatlar nedeniyle yurtdışından telefongetiren vatandaşlarımızında işine yarayacak bir değişiklik olan 120 günlükkayıtsız kullanma süresi, önceleri sadece 30 gündü.

Yapılan yeni düzenleme ile 120 gün yani 4 aya çıkartılan bu süre zaarfının sonunda telefon hala kayıt altına alınmamışsa, kullanıcıların telefonlarınınkullanıma kapatılacağını son olarak söyleyelim.